ARP: propozycja dla wierzycieli HK

Katarzyna Jaźwińska
29-01-2002, 00:00

Agencja Rozwoju Przemysłu liczy, że do końca miesiąca załatwi wszystkie formalności dotyczące emisji obligacji na restrukturyzację hutnictwa. Ustawa o uzdrowieniu branży przewiduje emisję wartości 600 mln zł (łącznie z kosztami finansowania, nominalnie będzie to 350-400 mln zł), które będą gwarantowane przez Skarb Państwa.

Pierwsza transza ma zostać przeznaczona na wykupienie kredytu konsorcjalnego Huty Katowice. Spółka w 1998 r. pożyczyła od konsorcjum banków 400 mln zł. Do spłaty pozostało jeszcze ponad 280 mln zł.

Zanim jednak ARP wykupi kredyt huty, musi z bankami wynegocjować stopę dyskonta. Wiktor Łaszczyk, dyrektor Departamentu Restrukturyzacji w Ministerstwie Gospodarki, twierdzi, że banki są skłonne udzielić 20-proc. dyskonta. To by oznaczało, że ARP za wykupienie kredytu musiałaby zapłacić około 230 mln zł.

Huty liczą, że banki zgodzą się na 30-proc. dyskonto.

— Zaproponowaliśmy jeszcze wyższe — poinformował Arkadiusz Krężel, prezes ARP.

Nie podał jednak, jaki konkretnie wskaźnik byłby pożądany przez agencję. Pomocna przy jego określeniu przez agencję będzie analiza urealnienia wartości akcji hut.

— Urealnienie wartości pakietów jest konieczne ze względu na przyszłą prywatyzację PHS, możliwość objęcia akcji przez wierzycieli, także ARP, i odsprzedania ich inwestorowi — dodał prezes.

Analiza została opracowana na podstawie wysokości aktywów. W przypadku hut Katowice, Sendzimira, Cedler i Florian, które mają wejść do PHS, aktywa netto można oszacować na 3,5-4 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ARP: propozycja dla wierzycieli HK