ARP tworzy nową strefę na Dolnym Śląsku

opublikowano: 17-06-2020, 22:00

Rządowa agencja do spółki z KOWR przygotuje tereny inwestycyjne 60 km od Wrocławia. Myśli o tworzeniu kolejnych.

Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) zamierzają stworzyć nową strefę ekonomiczną: Euro-Park Ząbkowice. KOWR przekaże 125 ha działki inwestycyjnej w Ząbkowicach Śląskich, 60 km od Wrocławia, a ARP zainwestuje w przygotowanie jej dla inwestorów.

Drugie Kobierzyce ARP
Drugie Kobierzyce ARP
Nowa strefa ARP reprezentowanej przez wiceprezesów Pawła Kolczyńskiego (w środku) i Mateusza Bergera (z lewej), która powstanie przy współpracy z KOWR, w którym p.o. dyrektora generalnego jest Grzegorz Pięta, leży na terenach, na których działa Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Przeprowadzony w 2018 r. podział powiatów miał zakończyć panujący wśród 14 stref chaos.

— Chcemy wzorować się na podstrefie w Kobierzycach, gdzie na 410 ha działa m.in. LG Chem. W najbliższych dniach rozpoczniemy pozyskiwanie zgód w resorcie rolnictwa, w najbliższych tygodniach utworzymy spółkę celową, a w najbliższych miesiącach zaczniemy komercjalizację terenów. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku wydamy decyzję dla pierwszego inwestora — mówi Paweł Kolczyński, wiceprezes ARP.

Z informacji „PB” wynika, że Euro-Parkiem Ząbkowice będzie kierował Przemysław Strzelec, który nadzoruje podstrefę w Kobierzycach. Stopa bezrobocia w powiecie ząbkowickim na koniec grudnia 2019 r. wynosiła 9,3 proc. i była dwukrotnie wyższa niż w całym województwie dolnośląskim (4,6 proc.) oraz wyższa od średniej dla Polski (5,2 proc.).

ARP nadzoruje Euro-Park Mielec, najstarszą w Polsce specjalną strefę ekonomiczną, Euro-Park Wisłosan (z siedzibą w Tarnobrzegu), oddział tarnobrzeskiej strefy w Kobierzycach i jest właścicielem udziałów Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice. Źródło „PB” twierdzi, że agencja myśli o tworzeniu kolejnych parków przemysłowych, m.in. na Podkarpaciu.

53 Tyle decyzji o wsparciu wydały w ubiegłym roku strefy mielecka i tarnobrzeska, którymi zarządza ARP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane