ARP wchodzi w lukę

opublikowano: 23-10-2014, 00:00

Fundusz venture capital, współinwestor ze spółkami branżowymi i broker innowacji — tak agencja zbuduje ekosystem. Także z sektorem MŚP.

Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) odsłoniła rąbka tajemnicy o strategii, którą zaprezentuje w połowie listopada. Bardzo mocno stawia na stworzenie ekosystemu dla innowacji. — Na rynku jest luka w finansowaniu innowacji po okresie badań i rozwoju. Chcemy zapewnić finansowanie na ich wdrożenie na poziomie 5-15 mln zł. Oprócz tego — doradztwo i współinwestora branżowego — zapowiada Aleksandra Magaczewska, prezes ARP. Agencja jest w trakcie zakładania spółki ARP Venture, która pierwsze inwestycje mogłaby zrealizować już w przyszłym roku.

— Planujemy też nowe działanie — otwarte innowacje, co polega na zagospodarowaniu i komercjalizacji rezerwy technologicznej. Mamy wiele niewykorzystanych technologii, licencji i patentów — mówi Aleksandra Magaczewska. Jednocześnie agencja chce dowiadywać się od firm, jakich technologii potrzebują. Poszuka partnerów także w sektorze MŚP.

— Musimy wiedzieć, nad czym pracują innowacyjne firmy z tego sektora. Chcemy w tym celu współpracować z NCBiR. Moglibyśmy uzyskać status obserwatora i na etapie badań i rozwoju obserwować projekty wspierane przez NCBiR, które potem mogłyby przejść do finansowania z ARP Venture — mówi Aleksandra Magaczewska. Współpraca jest możliwa.

— Zapraszamy. W liczącym 7 mln mieszkańców Izraelu w 2012 r. fundusze venture capital zainwestowały 550 mln USD, takich inwestycji nie było chyba w całej historii Rzeczypospolitej — komentuje Leszek Grabarczyk, zastępca dyrektora NCBiR.

ARP będzie się ubiegać o unijne fundusze i jeśli się to powiedzie, budżet na innowacje do 2020 r. wyniesie 1,3 mld zł. Przedsiębiorcom podobają się pomysły ARP. Arkadiusz Świerczewski z PKN Orlen uważa, że do tworzenia innowacji potrzebny jest mały zespół, dynamiczne środowisko i wydzielenie ze struktury spółki wysokiego ryzyka. — Dziś trzeba wyjść za granicę, żeby znaleźć inwestora, a tam pierwsze pytanie: pokaż wdrożenie. Udział państwa uspokoi inwestorów — ocenia Maciej Grabski, współzałożyciel Wirtualnej Polski, dziś m.in. anioł biznesu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu