As - Bau inwestuje w biał e szaleństwo

Anna Pronińska
opublikowano: 18-02-2008, 00:00

Deweloper, który właśnie złożył prospekt, chce zbudować największy w Polsce ośrodek sportów zimowych.

Deweloper, który właśnie złożył prospekt, chce zbudować największy w Polsce ośrodek sportów zimowych.

Prospekt emisyjny As-Bau, wrocławskiej spółki deweloperskiej, w piątek trafił do Komisji Nadzoru Finansowego.

— Zakładamy, że uda nam się zadebiutować jeszcze w drugim kwartale tego roku — mówi Stanisław Haczkiewicz, prezes As-Bau.

Oferta spółki ma wynieść 60-70 mln zł, które wyda na kilka projektów mieszkaniowych we Wrocławiu i okolicach. Ale nie tylko. Za pieniądze z emisji spółka chce również zbudować ośrodek sportów zimowych na 25-hektarowej działce w Białej Wodzie w południowej części Kotliny Kłodzkiej. I to będzie sztandarowa inwestycja przyszłego debiutanta.

Plany emisyjne As-Bau mogą jednak ulec zmianie, bo spółka bierze udział w licytacji sąsiedniego ośrodka w Czarnej Górze, który znajduje się na działce o powierzchni 60 ha. Cena wywoławcza wynosi 18,35 mln zł. Sprzedającym jest Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP), kontrolowana przez skarb państwa.

— 18 mln zł uzyskane z emisji chcieliśmy przeznaczyć na Białą Wodę, ale jeśli licytacja przebiegnie po naszej myśli, to pieniądze przeznaczymy na zakup Czarnej Góry. Dalsze inwestycje w ośrodek sfinansujemy m.in. z kredytów — dodaje prezes.

Według naszych informacji, w licytacji wezmą również udział Polskie Koleje Linowe (PKL), które są spółką państwową.

— Czarna Góra jest ważna dla rozwoju turystyki i regionu. Dotąd ośrodek był nieskutecznie zarządzany przez ARP. Przyszły inwestor będzie więc musiał przede wszystkim go zmodernizować — dodaje Zbigniew Łopusiewicz, burmistrz Stronia Śląskiego, na którego terenie znajduje się sprzedawany ośrodek.

Nie udało nam się porozmawiać z Jerzym Laszczykiem, prezesem PKL.

Prezes Haczkiewicz ma już własną wizję przyszłości ośrodka.

— Chcemy połączyć obie inwestycje i stworzyć jeden ośrodek sportowy, który mógłby być największy w Polsce — mówi prezes As-Bau.

Na terenie ośrodka w Czarnej Górze jest jedna kolej linowa i kilka mniejszych wyciągów. Na swojej części w Białej Wodzie As-Bau zamierza m.in. wybudować kolej linową, wyciągi narciarskie i hotel z halą sportową. Koszt inwestycji w Białej Wodzie ma wynieść 115 mln zł, a budowa ruszy jeszcze w tym roku. Jeśli jednak spółka kupi ośrodek w Czarnej Górze, to Biała Woda będzie musiała poczekać do 2010 r.

Anna Pronińska

a.proninska@pb.pl % 022 -333-98-69

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane