Asbis liczy na kilkaset milionów złotych z oferty

PAP
opublikowano: 24-07-2007, 15:28

Wartość oferty spółki Asbis - dystrybutora komponentów komputerowych wyniesie kilkaset milionów złotych - poinformował Andrzej Olszewski z ING Securities na wtorkowej konferencji prasowej. Celem oferty jest pozyskanie środków na realizację strategii rozwoju.

Oferta publiczna planowana jest na przełom trzeciego i czwartego kwartału tego roku. Jej szczegóły zostaną przedstawione po zatwierdzeniu prospektu emisyjnego przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Strategia grupy zakłada rozwój działalności poprzez zwiększenie sprzedaży i udziału w rynku w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, zdobywanie kolejnych rynków wschodzących oraz rozwój działalności związanej z markami własnymi.

Jak powiedział prezes firmy Siarhei Kostevitch, środki pozyskane z emisji tylko w małej części będą przeznaczone na ewentualne przejęcia.

Asbis jest jednym z dystrybutorów produktów branży informatycznej w Europie ŚrodkowoľWschodniej, republikach nadbałtyckich, krajach byłego Związku Radzieckiego oraz na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Firma jest zarejestrowana na Cyprze, a jej akcje są już notowane na rynku AIM w Londynie. Grupa została utworzona przez Siarheia Kostevitcha w 1992 roku w Mińsku na Białorusi.

W 2006 r. przychody grupy wyniosły 1 mld USD, a zysk netto 11,1 mlnáUSD. Rok wcześniej było to odpowiednio 930,4 mln USD i 8,4 mln USD. Spółka przewiduje, że w roku 2007 zanotuje 15-17-proc. wzrost przychodów.

Głównymi akcjonariuszami spółki są: KS Holdings spółka kontrolowana przez Siarheia Kostevitcha - Dyrektora Generalnego Asbis (53,49 proc.), inwestorzy finansowi BlackSea Fund (10 proc.) i Alpha Ventures (6,67 proc.). Jak podał Asbis, pozostałe 29,84 proc. kontroluje m.in. zarząd i pracownicy firmy.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Asbis liczy na kilkaset milionów złotych z oferty