Asbis na fundamentach z jabłek

opublikowano: 08-08-2018, 22:00

Już za ponad 40 proc. obrotów dystrybutora IT odpowiada sprzedaż produktów Apple’a. Może mu to pomóc w przekroczeniu prognoz.

W drugim kwartale przychody Asbisu wzrosły o 65 proc. r/r i wyniosły 462,9 mln USD. W całym pierwszym półroczu sprzedaż zwiększyła się o 69 proc., do 966,2 mln USD. W strukturze sprzedaży dystrybutora pierwsze skrzypce grają kraje byłego ZSRR, w których Asbis zrealizował w pierwszym półroczu 477 mln USD przychodów, czyli 78 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Drugim rynkiem była Europa Środkowo-Wschodnia, która przyniosła 283 mln USD sprzedaży w pierwszym półroczu,czyli 55 proc. więcej r/r. Wzrost sprzedaży był napędzany przez smartfony, procesory, dyski twarde i laptopy. Sprzedaż tych pierwszych urosła o aż o 171 proc. r/r. Gros sprzedawanych przez Asbis smartfonów i laptopów to Apple.

— Obecnie wszystkie produkty Apple’a stanowia ok. 42 proc. w naszej sprzedaży. W ubiegłym roku na współpracy z tym producentem wygenerowaliśmy 430 mln USD przychodów, w tym roku może to być około 900 mln USD — mówi Marios Christou, dyrektor finansowy Asbisu.

Jak twierdzi, zanotowane przez spółkę w drugim kwartale 1,3 mln USD przychodów finansowych to dyskonto od Apple’a, związane z wcześniejszą regulacją płatności. Dystrybutor IT spodziewa się, że tradycyjnie większość rocznych wyników będzie wypracowanaw drugiej połowie roku. Dlatego komfortowo czuje się z tegoroczną prognozą, zakładającą wypracowanie między 1,8 mld USD a 1,9 mld USD przychodów i 9-10 mln USD zysku netto.

— Jestem przekonany, że możemy zrealizować, a nawet przekroczyć jej górny przedział — mówi dyrektor finansowy.

Spodziewa się poprawy marży brutto w drugim półroczu, oraz liczy na wypracowanie w całym roku dodatnich przepływów z działalności operacyjnej. W pierwszej połowie roku cash flow operacyjny wyniósł -53,7 mln USD.

Asbis spodziewa się w tym roku uzyskania 130-140 mln USD ze sprzedaży marek własnych. W tym 5-10 mln USD z wprowadzonej niedawno marki Perenio, wyspecjalizowanej w produktach z obszaru IoT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy