Asseco BS wypłaci prawie cały zysk

Suteniec Grzegorz
opublikowano: 08-03-2018, 22:00

Mimo konieczności sfinansowania dużej akwizycji informatyczna firma wypłaci rekordową dywidendę.

Asseco Business Solutions w ubiegłym roku zwiększyło przychody z eksportu do 25,9 mln zł z 21 mln zł rok wcześniej i 13,3 mln zl w 2015 r. W ocenie członka zarządu spółki Mariusza Lizona tren rosnącej sprzedaży zagranicznej powinien być kontynuowany.
Fot. Marek Wiśniewski

Asseco Business Solutions to jeden z ulubieńców inwestorów. Spółka regularnie poprawia wyniki i co rok jest hojna dla akcjonariuszy — przeznacza większość zysków na dywidendę. W połowie 2017 r. zapowiedziała przejęcie giełdowego Macrologica za ponad 100 mln zł przy wsparciu blisko 70 mln zł kredytu. Nie było oczywiste, czy dywidenda za 2017 r. będzie równie atrakcyjna. Okazuje się jednak, że mimo zadłużenia i dużego przejęcia jest w stanie podzielić się prawie całym zyskiem.

— Za 2017 r. chcemy wypłacić rekordowe 43,4 mln zł, czyli 1,3 zł na akcję. Spłaciliśmy już ponad połowę kredytu wziętego na Macrologic i spodziewam się, że do czasu wypłaty dywidendy pozostałe 30,9 mln zł będzie już całkowicie spłacone — mówi Mariusz Lizon, członek zarządu.

Pierwotnie spółka zakładała, że kredyt na zakup Macrologica spłaci w 2020 r. Przez ostatnie 10 lat Asseco BS wytransferowało do akcjonariuszy w postaci dywidendy blisko 260 mln zł. Po wypłacie za 2017 r. kwota przekroczy 300 mln zł. Choć druga część ubiegłego roku upłynęła Asseco BS na integracji z Macrologikiem, który został ostatecznie wchłonięty na początku 2018 r., nie odcisnęło się to negatywnie na biznesie. Przychody spółki zwiększyły się o 9 proc., do 184,2 mln zł, a zysk operacyjny wzrósł o 13 proc., do 58,4 mn zł. Także uwzględniając wyniki skonsolidowane (z Macrologikiem), nastąpiła poprawa r/r. Przychody wzrosły o 26 proc., do 212,8 mln zł, a zysk operacyjny o 21 proc., do 62,2 mln zł.

— Integracja z Macrologikiem przebiegła bardzo sprawnie. Biorąc pod uwagę jej pozytywny przebieg, chętniej myślimy o kolejnych przejęciach. To jednak temat na przyszłość, bo obecnie nad niczym nie pracujemy — mówi Mariusz Lizon.

Informuje, że bardzo niewielka część pracowników przejmowanej spółki zdecydowała się na rozstanie z nią, a wszystkie linie produktowe Macrologica zostaną zachowane. Ubiegły roku zdecydowana większość przychodów Asseco BS pochodziła od klientów komercyjnych, więc spółka jest odporna na potencjalne zawirowania w zamówieniach publicznych. Poza dobrą koniunkturą gospodarczą pozytywnie na wyniki wpłynęły zmiany regulacyjne, jak np. wprowadzenie JPK. Poza najmniejszymi rozwiązaniam Asseco BS dostosowuje systemy klientów do przepisów w ramach umów utrzymaniowych, jednak często towarzyszą im dodatkowo płatne prace związane z implementacją. Zdaniem Mariusza Lizona, w tym roku pozytywnie wpływające na wyniki zmiany regulacyjne to planowane wprowadzenie tzw. split paymentu czy ustawa o RODO. Za dobrymi perspektywami spółki na bieżący rok przemawia portfel zamówień. Na koniec 2017 r. Asseco BS miało backlog o wartości 122,3 mln zł vs. 111 mln zl rok wcześniej, a Macrologic o wartości 33,5 mln zł, co stanowiło 58 proc. sprzedaży wypracowanej w minionym roku. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Suteniec Grzegorz

Polecane