Asseco faworytem przetargu w ZUS

Mariusz Zielke
opublikowano: 05-01-2009, 00:00

Firmy informatyczne staną wkrótce do walki o wart ponad 200 mln zł projekt e-usług dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Firmy informatyczne staną wkrótce do walki o wart ponad 200 mln zł projekt e-usług dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W decydującą fazę wkracza przetarg na firmę konsultingową, która pomoże Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w przygotowaniu zamówienia na platformę usług elektronicznych (PUE).

— Platforma jest dla nas bardzo ważna, ponieważ po jej wdrożeniu zrewolucjonizowany zostanie sposób kontaktu ZUS z klientami — informuje Przemysław Przybylski, rzecznik ZUS.

Projekt jest ważny też dla firm, bo pozwoli im zarobić ponad 200 mln zł. Kto zarobi? Największe szanse ma Asseco, ale łatwo pola nie oddadzą Sygnity czy Comarch.

Kluczowy i rezerwowy

Przetarg na konsultantów jest w fazie oceny wniosków o udział w postępowaniu w procedurze ograniczonej. Pięć najlepszych firm zostanie zaproszonych do następnego etapu. ZUS na razie nie udziela informacji, ile wniosków otrzymał i jakie firmy zgłosiły się do przetargu, a to ważna informacja, bo zwycięzca konkursu będzie miał ogromny wpływ na wyłonienie właściwych wykonawców PUE, którzy zarobią setki milionów złotych.

— ZUS oszacował pierwszy projekt na 100 mln zł, ale prace związane z adaptacją i przebudową systemów mają kosztować dalsze 130 mln zł. Będzie też wiele zamówień uzupełniających oraz opłat za rozwój, serwis i administrację systemów — mówi przedstawiciel firmy informatycznej.

Pierwszy projekt zostanie częściowo sfinansowany z funduszy unijnych — ZUS przyznano 91 mln zł z PO Innowacyjna Gospodarka. Na liście kluczowych projektów tego programu jest też wart 128 mln zł projekt dostosowania systemu ZUS do udostępniania e-usług.

ZUS nie żałuje na informatyzację. W połowie grudnia podpisał umowy na serwis i administrację głównego systemu z Asseco za 190 mln zł netto. Asseco podało, że w ostatnich 12 miesiącach podpisało z ZUS umowy na 387 mln zł.

Gruby klient

Informatyzacja ZUS to największy i najbardziej kosztowny projekt IT w Polsce. Kilka lat temu podliczono, że kosztowała już grubo ponad 1 mld zł. Dziś koszty dobiły zapewne do 2 mld zł. Najwięcej zarobił główny wykonawca — Prokom (obecnie Asseco Poland). Sporo zgarnęli też dostawcy sprzętu: HP czy IBM. Asseco obecnie ma praktycznie monopol na prace programistyczne związane z głównym systemem ZUS. Przetarg na uruchomienie e-usług będzie dla tej firmy szansą na zarobienie dodatkowych pieniędzy, ale też szansą dla innych.

— To szansa dla konkurentów Asseco na wejście do instytucji o olbrzymim budżecie informatycznym. Walka na pewno będzie bardzo ostra — mówi jeden z konkurentów Asseco.

Część specjalistów uważa jednak, że cały projekt PUE nie naruszy istniejącego układu sił w ZUS.

— PUE będzie podzielone na kilka projektów. Oczywiście ktoś inny niż Asseco może wygrać wdrożenie portalu internetowego czy dostawy jakiegoś sprzętu, ale w integracji e-usług z systemem centralnym nikt nie ma szans, bo tylko była ekipa Prokomu będzie w stanie ją zrobić — mówi nasz rozmówca.

Projekt e-usług dla ZUS

Nowy portal informacyjny, czyli interaktywny serwis, ze składaniem wniosków i dostępem do własnych danych także przez komórki;

Budowa sieci urzędomatów, sprzętu do dostępu do PUE dla klientów, którzy nie mają dostępu do sieci;

Centrum informacji telefonicznej, które ma być zintegrowane z infrastrukturą teleinformatyczną ZUS;

System kierowania ruchem klientów, np. planowanie wizyt w ZUS;

System informacji wewnętrznej, czyli system wspomagania obsługi klienta (CRM) i obiegu dokumentów;

Infrastruktura techniczno-systemowa, czyli dokupienie sprzętu, na którym to wszystko ma działać.

Źródło: "PB" na podstawie informacji z ZUS

Mariusz Zielke

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu