Asseco i Swissmed mają perspektywy

Adrian Boczkowski
opublikowano: 24-03-2010, 00:00

Najwyższe uznanie ekspertów rynku kapitałowego uzyskały też PGE, Ipopema Securities, Cinema City i PEP

Dziś prezentujemy ostatni ranking z cyklu Giełdowa Spółka Roku. To perspektywy rozwoju, bardzo ważna wskazówka dla inwestorów. Przed rokiem w naszym rankingu Giełdowa Spółka Roku drugie i trzecie miejsce w tej kategorii (po Amreście) przypadły niszowym spółkom — Bankierowi i HTL-Strefie. Kto przed rokiem kupił ich akcje, po sześciu miesiącach mógł sprzedać każdą liczbę papierów z przebitką około 40 proc. To dzięki wezwaniom na wszystkie ich akcje, jakie ogłosiły fundusze private equity. Spółki te lada dzień w ogóle znikną z listy giełdowych firm.

W tym roku pierwszą lokatę zajęło Asseco Poland, które zresztą wygrało również klasyfikację generalną i odebrało podczas uroczystej gali statuetkę Giełdowej Spółki Roku 2009. To uznanie maklerów, analityków giełdowych i doradców inwestycyjnych, którzy biorą udział w naszym rankingu, dla przemyślanej strategii informatycznej spółki. Jest ona konsekwentnie realizowana bez względu na warunki zewnętrzne. Spółka co kwartał prezentuje bardzo dobre wyniki finansowe, a marka Asseco wchodzi do pierwszej ligi w kolejnych krajach Europy. Efekt? Awans z 34. pozycji.

O włos za Asseco Poland uplasował się Swissmed. To numer pięć z zeszłego roku. Widać, że prywatne szpitale wydają się animatorom rynku giełdowego z roku na rok coraz lepszym biznesem. Tymczasem wielkie inwestycje, w tym budowa elektrowni atomowej, rozbudziły oczekiwania wobec zeszłorocznego debiutanta — Polskiej Grupy Energetycznej. To największy w kraju dostawca energii elektrycznej, który dzięki gotówce z GPW może wykonać spory skok do przodu. Natomiast Ipopema Securities, która przebojem wdarła się na rynek brokerów instytucjonalnych, teraz mocno zaznacza swoją pozycję również w sektorze corporate finance czy TFI. Perspektywy? Według ekspertów zasługują na miejsce tuż za podium. Pierwszą piątkę zamykają ex aequo Cinema City i PEP. W pierwszym przypadku specjalistom może podobać się szybki rozwój sieci multipleksów i pełne sale kinowe, a w drugim — odnawialne źródła energii, które stają się modne i opłacalne.

Które spółki mają najgorsze perspektywy? Oprócz firm w upadłości czy likwidacji (m.in. Techmex, Swarzędz, Monnari, Sky Europe), w ogonie klasyfikacji znalazły się m.in. Fon, Wistil, Wikana i AD Drągowski. Z większych spółek w oczy rzuca się dopiero 354. miejsce Arctic Paper (12. od końca).

Z czołówką spółek z naszego zestawienia po 2008 r. bywało różnie. Trudny 2009 r. sprawił, że Polacy mniej chętnie żywili się poza domem. To dlatego Amrest wypadł poza pierwszą setkę firm. Czwarty po 2008 r. TVN osunął się jedynie na 24. lokatę, którą zajął razem z Orlenem. Szósta przed rokiem Trakcja Polska spadła o 50 pozycji, a 10. Qumak-Sekom — aż o 150 miejsc. Siódmy Żywiec opadł na 102. miejsce, ale Enea wciąż utrzymuje się na granicy pierwszej dziesiątki. Oczekiwania rynkowych ekspertów wobec dużej energetyki z GPW, czyli PGE i Enei, są więc wysokie i mogą pociągnąć za sobą ich kursy.

Adrian Boczkowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adrian Boczkowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy