Asseco kupuje ZETO Białystok

Rzeszowski gigant znalazł drugi element pasujący do budowanej grupy integracyjnej. Na Podlasiu.

Choć na pierwszy rzut oka Białystok nie wydaje się być centrum technologii informatycznych, to właśnie ze stolicy Podlasia pochodzi najnowszy nabytek Asseco Poland. Rzeszowski gigant podpisał list intencyjny w sprawie nabycia prawie 100 proc. akcji ZETO Białystok. Zapłaci prawie 37 mln zł. Do zamknięcia transakcji potrzebna jest jeszcze zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Podlaska spółka to drugi podmiot kupiony w tym roku przez Asseco jak element budowanej lokalnej grupy integracyjnej. Pierwszym jest kupione na początku roku za ponad 47 mln zł łódzkie CK ZETO. Grupa, w skład której ma wchodzić kilka podmiotów, ma dostarczać usługi integratorskie na lokalnych rynkach. O tym, że jest to gra warta świeczki, świadczy portfel zamówień ZETO Białystok. Oprócz lokalnych firm są w nim także urzędy samorządowe z Podlasia czy też lokalne oddziały ZUS. Zdobycie takich zamówień przez firmę wielkości Asseco byłoby bardzo trudne. Podlaska spółka miała w ubiegłym roku 71 mln zł przychodów i 4 mln zł zysku netto.

Z naszych informacji wynika, że kolejnym podmiotem, który może kupić Asseco, jest ZETO Poznań. Negocjacje w sprawie zakupu tej firmy są bliskie zakończenia. To pokazuje, że rzeszowski gigant oprze budowę grupy integracyjnej właśnie na podmiotach, wywodzących się z PRL-owskich Zakładów Elektronicznej Techniki Obliczeniowej. Obecnie działa ich w Polsce 18, z czego dwa są już pod skrzydłami Asseco.

— Akwizycja nie jest niespodzianką, bo Asseco już od dłuższego czasu zapowiada kupowanie mniejszych spółek w Polsce. Należy jednak zwrócić uwagę, że nie są to okazyjne zakupy. Cena za ZETO Łódź, jak i Białystok nie jest niska — ocenia Zbigniew Porczyk, analityk DM BZ WBK.

Jego zdaniem, rynek czeka na zakończenie przez rzeszowską spółkę budowy grupy integracyjnej. W grę wchodzi zakup jeszcze trzech-czterech firm. Wówczas okaże się, czy Asseco będzie umiało wykorzystać stworzony twór. Według planów, za 2-3 lata ma on przynosić 30 mln zł zysku netto rocznie. Rzeszowska spółka jest także aktywna na polu akwizycji za granicą. Pod koniec sierpania poinofmowała o podpisaniu litu intencyjnego w sprawie kupna firmy IT w Rosji. Natomiast w poniedziałek jest bałkańskie ramię — Asseco CEE — kupiło firmę w Turcji, specjalizującą się w rozwiązaniach dla sektora finansowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Gawrychowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Asseco kupuje ZETO Białystok