Asseco wejdzie Comarchowi w paradę

Rozpoczął się wyścig informatycznych gigantów. Stawką są kontrakty dla szpitali. W puli nawet 1,5 mld zł.

Asseco Business Solutions — firma, która w grupie Asseco odpowiada za produkcję oprogramowania dla przedsiębiorstw — wchodzi w nowy obszar działalności. Dla spółki matki stworzy system IT, który będzie wspomagał zarządzanie placówkami medycznymi.

— Razem z Asseco Poland rozpoczęliśmy pracę nad rozwiązaniami, które będą dedykowane poszczególnym branżom. Na początku będzie to sektor medyczny — informuje wiceprezes Piotr Masłowski.

System nie będzie tworzony od zera. Powstanie na podstawie sztandarowego produktu firmy — Asseco Softlab ERP i ma być gotowy w przyszłym roku. Jednak ABS nie będzie go sprzedawał pod własną marką. Zajmie się produkcją, a dystrybucja będzie zadaniem Asseco Poland. Taka współpraca w ramach rzeszowskiej grupy to niespodzianka. Do tej pory nie udawało się jej sprawnie wykorzystać synergii.

Zdaniem branży, w ten sposób Asseco chce odpowiedzieć na wejście w segment medyczny Comarchu. Krakowska spółka chce z niego uczynić jeden z głównych obszarów działalności. Comarch kupił specjalizującą się w produktach dla szpitali firmę Esaprojekt, sam już jest jednym z głównych graczy na rynku rozwiązań ERP dla przychodni i mocno inwestuje w produkty dla tego sektora.

Tymczasem systemy do zarządzania szpitalami w części „szarej” (niemedycznej), które w ofercie ma Asseco i które mają zostać zastąpione przez rozwiązanie ABS, są już przestarzałe. Jego główny produkt — Infomedica — została stworzona jeszcze przez dawny Computerland (obecnie Sygnity), potem odsprzedany do ABG, które zostało dwa lata temu wchłonięte przez Asseco. Moduł „biały” (medyczny) tego systemu ma już nowoczesnego następcę: aplikację AMMS. O tym, że jest się o co bić, świadczy wielkość rynku. Według różnych szacunków, szpitale wydadzą na IT nawet 1,5 mld zł.

— Te pieniądze będą do wzięcia w ciągu następnych dwóch lat. Od sierpnia 2014 r. szpitale będą miały obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej w formie elektronicznej. Dlatego muszą inwestować w IT — mówi Rafał Dunal, dyrektor handlowy w Esaprojekt.

Szacuje, że z 750 szpitali w Polsce zaledwie połowa stosuje jakieś rozwiązania informatyczne.Dlatego ten, kto wygra rywalizację, zapewni sobie mocną pozycję i pracę na kilka lat. Konkurencja nie jest duża. Na czele stawki znajduje się Asseco, które ma około 450 klientów. Po piętach depcze mu kilka mniejszych firm takich jak: Esaprojekt, Kamsoft czy CompuGroup Medical. Na rynku liczy się także Politechnika Poznańska z autorskim systemem. Dla samego ABS wejście w nowy obszar to szansa na poprawienie wyników. Pierwszej połowy roku spółka nie może zaliczyć do udanych.

Jej przychody spadły o 13 proc. (r/r), do 70,3 mln zł, a zysk o 26 proc., do 11,4 mln zł. Firma tłumaczy się słabszą koniunkturą na rynku ERP i wycofywaniem się z działalności outsourcingowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Gawrychowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Asseco wejdzie Comarchowi w paradę