Atak z drugiej linii

opublikowano: 26-03-2018, 22:00

GIEŁDOWA SPÓŁKA ROKU 2017: Ubiegłoroczny zwycięzca zdołał obronić pozycję, ale jego bezpośrednie zaplecze przeszło prawdziwą rewolucję.

Gwiazda nie gaśnie, wręcz przeciwnie — świeci coraz jaśniej. Tak można podsumować zwycięstwo CD Projektu w 19. edycji rankingu Giełdowa Spółka Roku. Producent gier wygrał trzeci rok z rzędu, co jeszcze się w naszym zestawieniu nie zdarzyło. Drugie miejsce zajęło CCC. Rok wcześniej obuwniczy potentat był szósty. Poprawił więc pozycję, a na dodatek jako jedyny z zeszłorocznej pierwszej dziesiątki — rzecz jasna poza CD Projektem — zdołał się w niej utrzymać. Opuszczający ścisłą czołówkę z reguły nie stracili do niej zbyt wiele. Windykacyjny Kruk, ING Bank Śląski, Wirtualna Polska Holding, Asseco Business Solutions zajęły miejsca od 15. do 19. Z drugiej strony Grupa Kęty czy Wielton spadły dużo dalej,a 11 bit studios i Uniwheels w ogóle nie zmieściły się w zestawieniu. Tę ostatnią tłumaczy jednak proces delistingu, sfinalizowany w lutym 2018 r. Ciekawostką jest to, że wszystkie firmy, które pożegnały pierwszą dziesiątkę, przegrały ze spółkami, które w 2017 r. dopiero zadebiutowały na giełdzie. Sieć marketów Dino Polska i windykacyjny GetBack zajęły — odpowiednio — 12. i 13. miejsce. Świeżość IPO nie była jednak gwarancją sukcesu. Play Communications, które przeprowadziło największą ofertę publiczną w 2017 r., musiało się zadowolić miejscem w trzeciej dziesiątce. Na pozycje zwolnione w pierwszej dziesiątce w oczywisty sposób wskoczyły inne spółki. Jednak raczej nie z bezpośredniego zaplecza ubiegłorocznej czołówki. Tę grupę reprezentuje tylko Benefit Systems, operator systemu kart Multisport. Z 13. pozycji przeskoczył na siódmą. Warto jednak pamiętać, że w edycji za rok 2015 był czwarty. Przed Benefitem uplasowały się mBank oraz agencja pracy tymczasowej Work Service. Rok temu obie firmy były w piątej dziesiątce. Z czwartej i trzeciej przesunęły się do przodu odzieżowe LPP i restauracyjny Amrest Holding, które pierwszą dziesiątkę domknęły w tym roku. Na piątej pozycji uplasowało się Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, które rok temu było dopiero 87. Na szóstej pozycji sklasyfikowane są informatyczne Asseco South Eastern Europe, a na ósmej — produkujące armaturę łazienkową Ferro. Rok temu w ogóle nie udało im się znaleźć w grupie 116 sklasyfikowanych spółek. Po PGNiG i Ferro widać więc, że duże skoki są możliwe. Pozycja PGNiG jest jednak godna odnotowania również z innych przyczyn. To najlepszy wynik spółki kontrolowanej przez państwo od czterech lat. Nie zmienia to jednak ogólnie słabych wyników spółek, w których głównym akcjonariuszem jest państwo. W pierwszej dwudziestce jest tylko jeden taki podmiot. Tak było również rok temu, choć Polski Koncern Naftowy Orlen zajmował dopiero 18. pozycję.

   Jak powstał ranking

Już po raz 19. specjaliści rynku kapitałowego stworzyli ranking spółek z głównego parkietu GPW. Na zlecenie „PB” Kantar TNS przepytał 65 specjalistów, którzy mają wpływ na decyzje inwestorów — analityków, doradców i maklerów. W sondażu przeprowadzonym w grudniu 2017 r. oraz styczniu i lutym 2018 r. obiektem szczegółowej oceny respondentów były najbardziej płynne spółki, wchodzące w skład indeksów WIG20, mWIG40 oraz sWIG80. Ankietowani wystawiali noty w kategoriach: kompetencje zarządu, innowacyjność produktów i usług, relacje inwestorskie, perspektywy rozwoju. Eksperci mieli też za zadanie odpowiedzieć, czy — ich zdaniem — każda ze spółek odniosła sukces w 2017 r. Na podstawie ocen w pięciu kategoriach powstał główny ranking. Zapytaliśmy ponadto o znajomość pozostałych notowanych firm. W głównym rankingu uwzględniliśmy te podmioty, które oceniło przynajmniej dwóch ekspertów, a poziom ich znajomości wyniósł przynajmniej 33 (w skali od 1 do 100). Oceny wystawiano w 7-punktowej skali, według zasady: im korzystniejsza ocena, tym większa liczba przydzielanych spółce punktów. Wyniki sondażu były uszeregowane według wartości średniej ocen. W rankingu głównym o kolejności w pierwszej dziesiątce decydowały doatkowo wyższe miejsca w poszczgólnych kategoriach, a w podrankingach drugim kryterium był wynik w rankingu głównym. Dla większej przejrzystości podrankingów i rankingu ogólnego średnie ocen były przeliczone na skalę 100-punktową. Badani reprezentują domy i biura maklerskie, towarzystwa ubezpieczeniowe, OFE i TFI oraz departamenty kapitałowe banków.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane