Czytasz dzięki

Atende ze stratą netto i spadkiem sprzedaży

GSU
opublikowano: 19-05-2020, 18:01

Grupa Atedne zakończyła pierwszy kwartał z 1,82 mln zł straty netto wobec 1,2 mln zł zysku przed rokiem. Przychody spadły o 43 proc. do 42 mln zł.

Wpływ na uzyskane wyniki i zaprezentowane spadki rok do roku miały trzy główne czynniki. Po pierwsze, nie są konsolidowane już wyniki Sputnik Software, gdyż udziały w tej spółce Atende sprzedało w grudniu

Czynnikiem, który wpłynął na wynik porównania pomiędzy I kwartałem roku bieżącego i 2019 r., jest wysoka baza ze względu na fakt osiągniecia w I kwartale 2019 roku bardzo dobrych wyników, zwykle trudno osiągalnych w pierwszym kwartale roku.

Kolejnym czynnik to  według zarządu spółki wprowadzone w marcu br. ograniczenia związane z pandemią i trwający zastój na rynku zamówień publicznych. Spowodował on przesunięcia realizacji projektów o łącznej wartości ok. 10 mln zł, a przychody od klientów sektora publicznego w samym Atende SA zmniejszyły się o 13,6 mln zł do I kwartału 2019 r.

Strata operacyjna w I kw. wyniosła 0,7 mln zł. Wynik dodatkowo pogorszyły ujemne różnice kursowe związane z wyceną zobowiązań wynikających z wieloletnich umów najmu pomieszczeń biurowych w Atende, Atende Software i Omnichip, denominowanych w euro obniżając w I kwartale 2020 r. zysk brutto grupy Atende o blisko 1 mln zł.

„Zdaniem zarządu w obecnej sytuacji gospodarczej ważniejszym od chwilowego wzrostu sprzedaży jest stabilność finansowa spółki. Wartą specjalnego podkreślenia jest bardzo dobra sytuacja grupy Atende w zakresie posiadanej gotówki. Stan środków pieniężnych na koniec I kwartału 2020 r. wyniósł 25,7 mln zł, a w trakcie raportowanego okresu zwiększył się on o 10,3 mln zł” – napisano w raporcie.

Zarząd Atende ocenia, że pandemia COVID-19 i związane z nią otoczenie rynkowe negatywnie wpłyną na wyniki finansowe grupy w 2020 r.

„Jednocześnie, biorąc pod uwagę wyjątkowość obecnej sytuacji, w tym nieprzewidywalny czas dalszego trwania zagrożenia epidemicznego, skalę wszystkich ograniczeń administracyjnych, ich skutki gospodarcze, zarówno w trakcie oraz po ustaniu zagrożenia epidemicznego, na moment publikacji niniejszego raportu skala tego wpływu nie jest możliwa do oszacowania” – czytamy w raporcie.

Główne ryzyka zidentyfikowane przez Atende to: pogorszenie się kondycji finansowej klientów, powstanie zatorów płatniczych u kontrahentów, ograniczanie lub opóźnianie inwestycji informatycznych przez klientów, opóźnienia w realizacji zamówień przez dostawców, przesunięcia w czasie zamówień i realizacji oraz zmienność kursów walutowych.

„Spółka prowadzi działania mające na celu minimalizację negatywnych efektów pandemii. Przesunięciu w czasie uległy wydatki, w tym inwestycyjne, które nie warunkują kontynuacji działalności. Dodatkowo, spółka przygotowuje scenariusze działań oszczędnościowych, uzależnione od bieżących i przewidywanych skutków pandemii” – napisano.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GSU

Polecane