Atlas i Lafarge razem walczą o Dolinę Nidy

Anna Bytniewska
opublikowano: 01-04-1999, 00:00

Atlas i Lafarge razem walczą o Dolinę Nidy

Polski producent klejów do glazury chce podbić rynki Czech i Niemiec

Atlas — czołowy producent klejów i zapraw budowlanych — zamierza wspólnie z francuską grupą Lafarge walczyć o przejęcie Zakładów Przemysłu Gipsowego Dolina Nidy. Firma chce też podbić nowe rynki w Niemczech i Czechach i do 2001 roku zbudować kolejną fabrykę w Legnickiej SSE.

Budowa fabryki w Legnickiej SSE pochłonie 19 mln zł. Ruszy w lipcu tego roku, a zakończy się w 2001 r. Będzie tam wytwarzana dotychczasowa oferta Atlasa, czyli m.in. zaprawy klejowe, samopoziomujące podkłady podłogowe, gotowe zaprawy budowlane oraz nowe produkty, których nazw firma jeszcze nie ujawnia. Kolejną inwestycją w strefach będzie budowa fabryki w Suwalskiej SSE.

Czechy nie wypaliły

Szefowie Atlasa planowali także kupno fabryki w Czechach. Ostatecznie jednak zrezygnowano z tego przedsięwzięcia.

— Obecnie firma zamierza wkroczyć ze swoimi produktami zarówno na rynek czeski, jak i niemiecki. W Niemczech na początku zaoferujemy zaprawy klejowe. W Czechach sprzedajemy już kleje, teraz będziemy promować nasze systemy dociepleń. Dalsze kroki podyktowane zostaną koniunkturą panującą na tych rynkach — twierdzi Aleksandra Paprocka z Atlasa.

W połowie roku ruszy fabryka Atlasa w Dąbrowie Górniczej. Ma to być największy w Europie zakład produkujący wyroby chemii budowlanej. Jego koszt to 40 mln zł. Fabryka w Dąbrowie Górniczej zatrudni 200 osób. Na początku 2000 roku ruszy również fabryka w Zgierzu na terenie Łódzkiej SSE. Wartość tej inwestycji wyniesie 52 mln zł. Pracę znajdzie w niej 280 osób. Także i w tych zakładach produkowany będzie dotychczasowy asortyment Atlasa wzbogacony o nowe wyroby.

120 mln zł na rozwój

W ciągu ostatnich trzech lat Atlas wydał na rozwój firmy 120 mln zł. W 1998 roku największe nakłady poniesiono na rozbudowę fabryki i remont zabytkowej kamienicy, siedzibę kierownictwa firmy, w Łodzi — 29,1 mln zł. Zainwestowano także w zakłady w Piotrkowie Trybunalskim (11,5 mln zł), w Bydgoszczy (4,2 mln zł) oraz w gdański Dział Popierania Sprzedaży (1,4 mln zł). Atlas kupił także kopalnię piasku kwarcowego w Grudzeń Lesie i kopalnię gipsu i anhydrytu Nowy Ląd w województwie dolnośląskim — obie za około 25,4 mln zł.

Desant na Dolinę

W tym roku Atlas zawiązał też konsorcjum z francuską grupą Lafarge, w celu wykupienia Zakładów Przemysłu Gipsowego Dolina Nidy — obecnie jednoosobowej spółki Skarbu Państwa. ZPG Dolina Nidy mają 60-proc. udział w spółce Nida Gips, producencie płyt gipsowo-kartonowych. Szacuje się, że złoża gipsowe Doliny Nidy wystarczą jeszcze na 120 lat. Pod koniec marca zakończona zostanie wycena ZPG Dolina Nidy. Atlas i Lafarge czekają na ogłoszenie przez MSP przetargu na te zakłady.

— Istnieje wstępne porozumienie między uczestnikami konsorcjum, co do tego, jakie udziały obejmą oni w ZPG Dolina Nidy. O szczegółach za wcześnie jeszcze mówić — uważa Aleksandra Paprocka.

Na początku tego roku Lafarge deklarował chęć objęcia 80 proc. akcji ZPG Dolina Nidy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Atlas i Lafarge razem walczą o Dolinę Nidy