Atom szuka miejsca w rządzie

Polska nie zmienia planów atomowych, ale wciąż nie ma pewności, który z nowych resortów je zrealizuje. Ministerstwo aktywów czy klimatu?

Poniedziałkowe polsko-amerykańskie forum energetyki jądrowej było jedną z pierwszych okazji do publicznych wystąpień urzędników po piątkowym zaprzysiężeniu nowego rządu. Spotkanie otworzył Piotr Naimski, który przez całą kadencję poprzedniego rządu był pełnomocnikiem premiera ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. W przerwie spotkania poinformował, że nadal będzie pracował na tym stanowisku. Nadal będzie też nadzorował państwowe firmy przesyłowe, czyli Gaz-System, Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych. Naimski regularnie firmuje rządowe rozmowy atomowe z amerykańskimi partnerami. W poniedziałek podkreślał, że Polska szuka partnera, który dysponuje sprawdzoną technologią.

— Rozmowy w sprawie finansowania programu jądrowego mogą zakończyć się w ciągu kilku miesięcy — podał Piotr Naimski.

Polski projekt jądrowy wciąż istnieje jedynie na papierze. Polska chce do 2043 r. wybudować 6 bloków jądrowych, o mocy 6-9 GW. Pierwszy z nich miałby ruszyć do 2033 r. Wciąż nie jest jasne, kto — w ramach nowego rządu — przejmie tematy atomowe. W kuluarach polsko-amerykańskiego forum można było usłyszeć, że nie wiadomo, czy i dokąd przeprowadzą się ministerialni eksperci od atomu.

Niepewność wynika z tego, że rozwiązane zostało Ministerstwo Energii, a jego zadania przejęło Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP). W poniedziałek w radiu RMF FM, Jacek Sasin, szef MAP, przekonywał, że to Ministerstwo Klimatu przejmie „w znacznym stopniu kompetencje dotychczasowego ministra energii, czyli cały zakres polityki energetycznej, w sensie planowania modelu energetycznego”. Na razie jednak ten obszar jest w gestii MAP, co oznacza, że np. za ustawę o cenach energii odpowiada Jacek Sasin.

— Dopóki nie zmieniliśmy ustawy o działach [podziale zadań między resorty — red.], a nie jest prosto ją zmienić, dział energia jest w moim ministerstwie — mówił w RMF FM Jacek Sasin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane