Atrakcyjne miejsce na inwestycje

opublikowano: 17-01-2019, 22:00

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (PSSE) rewitalizuje wyspę Ostrów w Gdańsku. To pozwoli na produkcję okrętową i realizację projektów typu offshore na wyspie.

Wyspa Ostrów w Gdańsku to unikatowe na skalę europejską miejsce do produkcji stoczniowej i okołostoczniowej. Podczas II Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego w Gdyni (10 stycznia 2019 r.) Pomorska Strefa przedstawiła stan zaawansowania prac. Doskonale skomunikowane tereny położone są niemal w centrum Gdańska i bezpośrednio graniczą z 550-metrowymi nabrzeżami Kaszubskim i Trawlerowym oraz Stocznią Gdańsk. Prowadzony tam przez Strefę od wiosny 2018 r. projekt rewitalizacji ma na celu przystosowanie wyspy do nowoczesnej produkcji stoczniowej. Inwestycje pozwolą nie tylko na produkcję okrętową, ale również na realizację projektów typu off-shore, m.in. budowę stacji transformatorowych dla bałtyckich projektów wiatrowych.

Wyspa Ostrów będzie unikatowym w Europie miejscem do produkcji stoczniowej i
okołostoczniowej.
Zobacz więcej

REWITALIZACJA:

Wyspa Ostrów będzie unikatowym w Europie miejscem do produkcji stoczniowej i okołostoczniowej. Fot. ARC

— Teren jest bardzo atrakcyjny dla potencjalnych inwestorów. Stocznia Gdańsk będzie w najblliższym czasie inwestować w nowoczesne technologie związane z produkcją morską i offshorową. Jeżeli na pozostałymobszarze ulokują się firmy, które będą w stanie wykorzystać te technologie, to nie będą musiały same w nie inwestować, a stocznia może uzyskać wyższą efektywność z tych przedsięwzięć — twierdzi Przemysław Sztandera, prezes PSSE.

Prace są prowadzone na 5 ha. Powstają m.in. dwie nowoczesne płyty montażowe o powierzchni 20 tys. mkw., umożliwiające produkcję statków, bezpośrednio graniczące z nabrzeżami, co daje możliwość wodowania jednostek. Zakończyły się już prace przygotowawcze pod budowę płyty montażowej A, m.in. oczyszczono i zniwelowano teren, zlikwidowano nieczynne sieci energetyczne. Trwa niwelacja terenu pod budowę płyty B. Przygotowywane są też place składowe o powierzchni 6 tys. m kw. Trwa również modernizacja i przebudowa znajdującej się między płytami hali nr 33. Po zakończonym remoncie dachu przystąpiono do prac w hali. Wymiana posadzki, powiększenie bram w elewacjach szczytowych, modernizacja zaplecza technologicznego, by po zakupie nowych urządzeń i linii mogły tam powstawać jednostki o długości do 90 m. Zakończył się też remont elewacji i dachu zabytkowej hali nr 26, tzw. Ubotowni.

— Już rozmawiamy z potencjalnymi firmami, które byłyby zainteresowane przygotowaniem pod ich potrzeby pozostałej części wyspy. Przy czym założenie nasze jest takie, by to były firmy, które będą ze sobą współpracowały, a nie konkurowały. Chcemy stworzyć pewną synergię między tymi przedsiębiorstwami, umożliwiającą zwiększenie efektywności potencjału wszystkich firm, które będą na tym rewitalizowanym terenie prowadziły działalność gospodarczą — mówi Przemysław Sztandera.

W kolejnych etapach planowana jest odbudowa fragmentu Nabrzeża Kaszubskiego, remont Nabrzeża Trawlerowego, wzdłuż którego będą mogły powstawać statki o długości do 150 m, ich elementy i nadbudówki, oraz budowa infrastruktury, m.in. dróg dla transportu ciężkiego.

— Naszym celem jest zwiększenie potencjału tego miejsca dla nowoczesnej produkcji stoczniowej. Rozmawiamy z biznesem, by przygotować ten teren w taki sposób, by stał się atrakcyjny inwestycyjnie dla firm, głównie z branży stoczniowej, ale nie tylko. Jego atutami są także bliskość portu, dużych, przystosowanych do tego rodzaju działalności terenów i znajdujących się tam specjalistycznych urządzeń — podkreśla Paweł Lulewicz, wiceprezes PSSE.

Na rewitalizowanym przez Strefę terenie znajdują się hale produkcyjne o powierzchni 16,5 tys. mkw., budynki produkcyjno-warsztatowe (11 tys. mkw.), 4 tys. mkw. magazynów i dźwigi. Pierwszy etap rewitalizacji ma zakończyć się połowie 2019 r.

Sprawdź program warsztatu "Urządzenia przesyłowe oraz zasady szacowania szkód i wynagrodzeń", 4 kwietnia 2019, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu