Atrakcyjne walory gigantów z GPW

Tadeusz Stasiuk
20-03-2001, 00:00

Atrakcyjne walory gigantów z GPW

W datowanych na 28 lutego rekomendacjach, analitycy Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska podtrzymali pozytywne oceny atrakcyjności inwestycyjnej walorów Elektrimu, Polskiego Koncernu Naftowego Orlen oraz Telekomunikacji Polskiej. We wszystkich przypadkach wystawione zostały rekomendacje „kupuj”.

Twórcy raportu uzasadniając ocenę Elektrimu, twierdzą, że spór arbitrażowy wytoczony Elektrimowi przez Vivendi, dotyczący naruszenia umowy inwestycyjnej z grudnia 1999 roku, nie jest poważnym zagrożeniem dla warszawskiej spółki. Analitycy traktują go jako element przetargowy w negocjacjach w sprawie sprzedaży przez Vivendi posiadanego pakietu akcji Elektrim Telekomunikacja. Ich zdaniem, docelowym nabywcą tego pakietu wydaje się Deutsche Telekom, który najprawdopodobniej zostanie strategicznym partnerem Elektrimu w telefonii stacjonarnej oraz w działalności z zakresu transmisji danych, na warunkach zbliżonych do podanych w liście intencyjnym w grudniu 2000 r.

Z uwagi na zbyt wysoką cenę zakupu, DM BOŚ pozytywnie ocenia wycofanie się Elektrimu z przejęcia portalu Poland.com na dotychczasowych warunkach. Pomimo bardzo silnej przeceny akcji spółki utrzymali rekomendację „kupuj”. Cena docelowa warszawskiego konglomeratu wyznaczona została na poziomie 69,5 zł. Rekomendacja wystawiona została przy cenie waloru 33,8 zł.

Z kolei zdaniem DM BOŚ, wyniki finansowe PKN Orlen za IV kwartał 2000 r. rozczarowały inwestorów, mających jeszcze w pamięci bardzo dobre rezultaty poprzedniego kwartału. Zgodnie z wcześniejszymi prognozami analityków, w ostatnim kwartale ubiegłego roku rewelacyjne wyniki III kwartału nie zostały powtórzone, co przyczyniło się do niższego o blisko 5 proc. zysku netto w 2000 r. w porównaniu z 1999 r.

PKN Orlen przerwał negocjacje w sprawie kupna od francuskiego TotalFinaElf połowy udziałów w niemieckiej rafinerii Leuna. Spółka tłumaczy decyzję m.in. groźbą pojawienia się presji ze strony polskich polityków, która mogłaby uniemożliwić transakcję. Do końca roku mogą natomiast zapaść decyzje w sprawie połączenia PKN z węgierskim MOL-em oraz austriackim OMV. Według prezesa spółki, PKN Orlen jest zainteresowany konsolidacją z rafineriami w Niemczech, Czechach, na Węgrzech i w Austrii.

Ostatnie wydarzenia nie wpłynęły na zmianę wyceny PKN Orlen. DM BOŚ zachował cenę docelową wysokości 27,9 zł, podtrzymując równocześnie rekomendację kupna akcji koncernu przy cenie 17,85 zł.

W wyniku zapowiedzi France Telecom, iż prawdopodobnie nie zostanie w tym roku większościowym udziałowcem spółki, analitycy DM BOŚ zdecydowali się obniżyć o mniej więcej 5 proc. cenę docelową walorów Telekomunikacji Polskiej, nie zmieniając jednocześnie wydanych rekomendacji inwestycyjnych. Obniżenie ceny docelowej spowodowane jest przyjęciem wyższego o 0,5 pkt proc. kosztu kapitału własnego w kolejnych latach, związanego ze wzrostem ryzyka opóźnienia przekazania know-how do Telekomunikacji Polskiej, a tym samym możliwością spowolnienia spodziewanego tempa rozwoju spółki.

Lepszy od oczekiwanego wynik netto grupy za rok ubiegły wynika przede wszystkim z umocnienia złotego w grudniu 2000 r., co przyczyniło się do wysokiego wzrostu nie zrealizowanych dodatnich różnic kursowych w IV kwartale 2000. Pomimo korzystnych dla spółki relacji na rynkach walutowych w pierwszych miesiącach tego roku, twórcy raportu uważają, by w całym 2000 r. ta tendencja mogła się utrzymać. Ich zdaniem, wielkość sprzedaży oraz wynik operacyjny należy uznać za zgodny z oczekiwaniami. Wpływy z dokonanej w ubiegłym miesiącu emisji euroobligacji na kwotę 500 mln euro zostaną prawdopodobnie przeznaczone na dofinansowanie PTK Centertel oraz TP Internet.

Rekomendacja dla papierów Telekomunikacji Polskiej wydana została przy kursie na poziomie 23,50 zł i określa cenę docelową tych walorów na 35,0 zł. Rekomendacja krótkoterminowa sugeruje „trzymanie” walorów, z kolei rekomendacja długoterminowa nakazuje ich zakup.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Atrakcyjne walory gigantów z GPW