Audytor powątpiewa w raport PBG

  • Emil Górecki
opublikowano: 04-09-2013, 00:00

Spadek wartości Rafako oraz pożyczki do spółek zależnych utrudniają ocenę raportu, ale kurs akcji wystrzelił.

Radość inwestorów PBG po publikacji wyników finansowych grupy wyraziła się 32,3-procentowym wzrostem kursu. Grupa poinformowała, że w pierwszej połowie roku wypracowała 708,6 mln zł przychodów, 235,1 mln zł zysku operacyjnego oraz 123,6 mln zł zysku netto z działalności kontynuowanej. Problem w tym, że sprawozdania zarządu nie skwitował audytor, wskazując przede wszystkim na zagrożenie kontynuowania działalności przez PBG.

Firma EY w stanowisku do skonsolidowanego sprawozdania za pierwsze półrocze wskazała, że nie jest w stanie ocenić przygotowanego przez zarząd raportu finansowego. Audytorzy mają wątpliwości do tego, że zarząd PBG nie dokonał odpisu aktualizującego wartość 61 proc. akcji producenta kotłów Rafako. PBG kupiła je za 551 mln zł, a wartość rynkowa akcji na 30 czerwca wynosiła 249 mln zł. PBG opiera swoją decyzję na przewidywaniu, że Rafako nie będzie miało problemów z uzyskaniem kredytów i gwarancji na wykonywanie kontraktów, dzięki czemu jego projekcje finansowe są możliwe do spełnienia.

EY ma również wątpliwości, czy PBG odzyska 30 mln zł pożyczki udzielonej spółce Infra, która kilka lat temu została wykupiona od PBG przez menedżerów. Infra jest w sporze ze swoim zleceniodawcą, spółką Wiertmat, na rzecz której zajęła samochody warte 28 mln zł, dlatego PBG zdecydowało się jej pomóc. Audytorzy nie mają też żadnych dowodów, które mogłyby potwierdzić, że PBG odzyska 28 mln zł pożyczki od spółek powiązanych Bathinex i Brokam, jak również że udziały w spółce Brokam, która nie prowadzi działalności operacyjnej, są warte 12 mln zł, co zostało uwzględnione w sprawozdaniu.

— Spółka Infra jest w sporze z jednym z zamawiających, zarząd PBG zakłada, że wyegzekwuje od niego sporną kwotę. Natomiast Bathinex i Brokam to spółki właściciele kamieniołomów. Obecnie nie prowadzą działalności operacyjnej, ale nadal mają bogate złoża, których wartość zarząd PBG włącza do sprawozdania — tłumaczy Jacek Balcer, doradca zarządu PBG.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Audytor powątpiewa w raport PBG