Aukcja daje szybki wybór

Albert Stawiszyński
opublikowano: 03-06-2004, 00:00

Aukcja elektroniczna bardzo powoli wchodzi na polski rynek zamówień publicznych. Są już firmy, które pomagają w jej przygotowaniu.

Od 2 marca obowiązuje nowa ustawa — Prawo zamówień publicznych. Jedną z wielu nowości, które się w niej znalazły, jest aukcja elektroniczna. To narzędzie może być wykorzystywane przez zamawiających do zakupów towarów i usług.

— To ciekawe rozwiązanie, głównie ze względu na daleko idące uproszczenie procedur i pełny obiektywizm wyboru oferty. Udziałem w aukcjach mogą być zainteresowane przede wszystkim małe i średnie firmy. Zgodnie z przepisami, aukcję elektroniczną można stosować przy zamówieniach do 60 tys. EUR, jeśli ich przedmiotem są dostawy powszechnie dostępne o ustalonych standardach jakościowych. Oczywiście, jeśli się okaże, iż ten tryb sprawdza się w praktyce, to na pewno będzie trzeba poważnie zastanowić się nad jego rozszerzeniem, gdy chodzi o wartość i przedmiot zamówienia — mówi Tomasz Czajkowski, prezes Urzędu Zamówień Publicznych.

Przedmiotem aukcji mogą być np. artykuły i sprzęt biurowy, meble, samochody.

Do wyboru

Aukcję elektroniczą można przeprowadzić na kilka sposobów.

— Po pierwsze, może ją zorganizować wyłącznie sam zamawiający, bez pomocy podmiotów z zewnątrz, ale wówczas musi sam stworzyć odpowiednie oprogramowanie do jej obsługi. Może on także kupić program komputerowy. Jest już kilka firm w Polsce, które zajmują się tworzeniem takiego oprogramowania. Kolejna możliwość to skorzystanie z usług zewnętrznej firmy, która przeprowadzi aukcję elektroniczną — podkreśla Tomasz Czajkowski.

Jedną z firm, która ma w ofercie program do obsługi aukcji elektroniczej, jest SAP Polska.

— Dla naszych klientów jest dostępny pakiet mySAP SRM. Wśród wielu funkcji oferuje on narzędzia do prowadzenia aukcji elektronicznych. Koszt wdrożenia systemu u klienta jest uzależniony od jego potrzeb — mówi Dominika Krzyżanowska z SAP Polska.

Pełna opcja

Na rynku można znaleźć firmy, które kompleksowo mogą przeprowadzić aukcję elektroniczną. Taką usługę oferuje np. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Jak wygląda taka aukcja?

— Aukcja elektroniczna odbywa się w specjalnie do tego celu skonfigurowanym środowisku, na platformie internetowej i wykorzystuje mechanizm odwróconej licytacji. Wyselekcjonowani i sprawdzeni oferenci logują się do systemu, aby wziąć udział w aukcji i w odpowiedzi na ofertę wyjściową proponować coraz niższe ceny. Zwycięzcą zostaje dostawca, który zaproponuje najkorzystniejszą ofertę do momentu zamknięcia aukcji. Aplikacja aukcyjna nie stwarza ograniczeń w zakresie liczby oferentów, którzy mogą brać udział w przetargu — podkreśla Krzysztof Zalewski z Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Dodaje, że w przypadku aukcji zarówno zamawiający, jak i oferenci mają możliwość obserwowania przebiegu aukcji i pojawiających się ofert w czasie rzeczywistym, co istotnie wpływa konkurencję.

Jaka ocena

W marcu 2004 roku Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, jako jeden z pierwszych w naszym kraju, postanowił przeprowadzić aukcję elektroniczną, korzystając z odpowiedniego oprogramowania.

— W tym trybie zakupiliśmy m.in. tonery i podkłady kolejowe. Cena zakupu okazała się niższa o średnio kilkanaście procent niż w podobnych przetargach, w których nie korzystaliśmy z aukcji. Okazało się, że aukcja elektroniczna jest dobrym i interesującym sposobem dokonywania zakupów. Myślę, że sprawdzi się w praktyce — opowiada Mirosław Kochalski, dyrektor biura zamówień publicznych Miasta Stołecznego Warszawy.

Nie wszystko jednak poszło gładko i bez kłopotu. Przedstawiciel stołecznego samorządu przyznaje, że przy realizacji aukcji nie obyło się bez pewnych — choć niewielkich — problemów.

— Dotyczyły one obsługi oprogramowania. Wynikały z faktu, iż zarówno my, jak i startujący w przetargu wykonawcy, po raz pierwszy braliśmy udział w tego rodzaju przedsięwzięciu i wszyscy uczyliśmy się, jak aukcja wygląda w praktyce. Poza tą drobnostką przetarg przebiegł bez trudności — opowiada Mirosław Kochalski.

Na razie Urząd Zamówień Publicznych nie ma jeszcze badań statystycznych na temat liczby przeprowadzonych aukcji elektronicznych. Wkrótce takie dane powinny być jednak dostępne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Albert Stawiszyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Aukcja daje szybki wybór