Aukcja obligacji wesprze złotego

  • Szymon Zajkowski
opublikowano: 23-01-2013, 09:31

Po wczorajszej sporej zmienności i nerwowości na głównej parze walutowej, dziś nad ranem kurs EUR/USD lekko zniżkuje. Obecnie znajduje się na 1,33. Od wczoraj wobec amerykańskiej waluty na wartości tracą wszystkie oprócz japońskiego jena waluty z grona G-10.

Osłabia się również zdecydowana większość walut krajów zaliczanych do rynków wschodzących. W naszym regionie najsilniejszej deprecjacji ulega węgierski forint. Notowania złotego wobec euro pozostają stabilne. Kurs EUR/PLN znajduje się na 4,17. Jak zwykle silną ujemną korelację z eurodolarem wykazuje z kurs USD/PLN. Obecnie znajduje się na 3,1350. Dziś Ministerstwo Finansów sprzedawać będzie 2- i 5- letnie obligacje na łączną kwotę od 6 do 9 mld złotych. Od początku roku na rynku polskiego długu trwa korekta. Dzisiejsza aukcja powinna odpowiedzieć na pytanie jakim zainteresowaniem cieszą się polskie papiery skarbowe po ostatnich słabych danych między innymi o produkcji przemysłowej. Jest to również ważne w kontekście planów ministerstwa odnośnie sfinansowania ponad 50 proc. potrzeb pożyczkowych na ten rok już w I kw. Uważamy, że w sytuacji utrzymujących się obaw o dalsze cięcia stóp procentowych przez RPP oraz stosunkowo małej podaży długu ze strony peryferyjnych krajów strefy euro, dzisiejsza aukcja powinna cieszyć się dużym zainteresowaniem. Z kolei dobre wyniki aukcji będą stanowiły wsparcie dla polskiej waluty.

None
None

W. Brytania: Możliwe referendum ws. wyjścia z Unii
Kilka minut temu rozpoczęło się wystąpienie premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona na temat relacji z Unią Europejską. Z wcześniejszych przecieków wynika, że brytyjski premier powie między innymi, że jeżeli Unia nie upora się z najważniejszymi problemami Wielka Brytania opuści wspólnotę. Ponadto jak donosi brytyjska agencja prasowa Cameron ma zapowiedzieć referendum w tej sprawie. Co więcej Premier ma obiecać, że jego partia w kampanii przed wyborami w 2015 roku zobowiąże się do renegocjacji warunków współpracy z Unią Europejską. Jeżeli te doniesienia się potwierdzą na rynki może powrócić niepewność i podwyższona awersja do ryzyka.

USA: Głosowanie nad limitem zadłużenia
Dziś w Izbie Reprezentantów, w której większość mają Republikanie pod głosowanie poddany zostanie wniosek o czasowe podniesienie limitu zadłużenia (do 19 maja). Rzecznik prasowy Białego Domu potwierdził już, że jeżeli takie rozwiązanie zostanie przegłosowane Prezydent nie będzie się temu sprzeciwiał. Zgodnie z prawem budżet musi zostać ustalony do 15 kwietnia. Jeżeli więc politycy chcą przesunąć w czasie decyzje o limicie zadłużenia Rząd Federalny będzie musiał pracować na podstawie prowizoriów budżetowych. Dzisiejsze głosowanie może oddalić w czasie ryzyko przekroczenia limitu zadłużenia - tym samym przynieść krótkoterminowe wytchnienie dla rynków i wzrost apetytu na ryzyko.


Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Szymon Zajkowski Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

Polecane