Aurelian emituje, Kulczyk myśli

Anna Bytniewska
opublikowano: 19-01-2010, 00:00

Aurelian Oil Gas szuka kapitału na nowe projekty. Planuje emisje wartą 130 mln zł.

Spółka potrzebuje kapitału na poszukiwania gazu w Wielkopolsce

Aurelian Oil Gas szuka kapitału na nowe projekty. Planuje emisje wartą 130 mln zł.

Aurelian Oil Gas (AOG), notowana na w Londynie powiązana z Kulczyk Investments (KI) spółka zajmująca się poszukiwaniem eksploatacją ropy naftowej i gazu, zamierza uzyskać 32 mln EUR (około 130 mln zł) ze sprzedaży akcji. Transakcję przeprowadzi Macquarie Capital (Europe). Budowa księgi popytu zakończy się około 1 lutego. Oferta musi jeszcze zostać zaakceptowana przez walne zgromadzenie akcjonariuszy, które zostało zwołane 3 lutego.

Pieniądze pochodzące ze sprzedaży akcji przeznaczone zostaną na nowe projekty, m.in. na poszukiwania węglowodorów na Wielkopolsce. Akcjonariuszem AOG jest należący do polskiego biznesmena Jana Kulczyka Kulczyk Investments. "PB" zapytał, czy jest on zainteresowany powiększeniem swojego pakietu akcji w Aurelianie. Do niedawna fundusz Jana Kulczyka miał w nim 13,2 proc. akcji i we wrześniu 2008 r. zapowiadał, że zwiększy udział do proc. Do tej pory jednak tak się nie stało

— Obecnie KI ma 7,7 proc. akcji Aurelian Oil Gas ponieważ Kulczyk Investments nie wziął udziału w programie private placement tej spółki. Nie mogę ujawnić, czy weźmiemy udział w objęciu planowanej obecnie przez Aurelian Oil Gas emisji akcji. Mogę natomiast zapewnić, że mamy pomysł na naszą obecność w tej spółce — mówi Marta Wysocka, zastępca rzecznika Kulczyk Holding.

Aurelian Oil Gas szuka gazu w rejonie Poznania. Spółka bada złoże Siekierki. Badania sejsmiczne w technologii 3D pokazały, że gaz znajduje się na większym obszarze i w większych ilościach niż początkowo sądzono. Może być go nawet 14,5 mld m sześc. To ilość najbardziej prawdopodobna, bo ocenia się, że maksymalnie gazu w badanych złożach może być nawet ponad 30 mld m sześc.

Zasoby paliwa, które można wydobyć i sprzedać, oceniono na prawie 5,8 mld m sześc., a maksymalnie na 16,1 mld m sześc. W październiku 2009 r. Aurelian zawarł umowę z Kulczyk Investments w sprawie sprzedaży gazu ze złoża.

Również w 2009 r. Aurelian miał przeprowadzić pierwsze wiercenia na Wielkopolsce, ale to się nie udało. W połowie 2010 r. planowano rozpoczęcie próbnego wydobycia.

Anna Srokowska-Okońska, reprezentująca Aurelian Oil Gas w Polsce, powiedziała "PB", że harmonogram prac trochę się przesunął. Wiercenia spółka rozpocznie dopiero w tym roku. Pokażą one optymalny sposób eksploatacji złoża. Z wydobyciem Aurelian nie ruszy w tym roku. Trwają bowiem rozmowy z właścicielami gruntów. Jest kilka potencjalnych lokalizacji wydobycia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu