Australijski dolar najsłabszy od dekady

opublikowano: 07-08-2019, 06:47

Waluta Australii osłabiła się do najniższego poziomu w ciągu dekady w wyniku spekulacji, że bank centralny tego kraju podąży za swoim nowozelandzkim odpowiednikiem, który zdecydował się na wyższą niż oczekiwano obniżkę stóp procentowych.

Dolar australijski zszedł aż o 1,2 proc. do 66,77 centów amerykańskich, przebijając styczniowy, krótkotrwały dołek. To najniższy poziom od 2009 r. Rentowność obligacji trzyletnich spadła o siedem punktów bazowych do rekordowego poziomu 0,631 proc., w porównaniu do benchmarkowej stopy procentowej kształtującej się na poziomie 1 proc.

Bank Rezerw Nowej Zelandii zaskoczył w środę traderów obniżką stóp procentowych o 50 punktów bazowych, starając się uprzedzić wpływ spowolnienia globalnego wzrostu gospodarczego. 

Ożywiło to spekulacje, że Bank Rezerw Australii (RBA) pójdzie śladem banku centralnego Nowej Zelandii. 

Obserwujemy obecnie cięcia stawek na całym świecie i spodziewam się, że na pewno zobaczymy większe w przypadku RBA - powiedział Shaun Roache, główny ekonomista Azji i Pacyfiku w S&P Global Ratings w Singapurze. Niewątpliwie zewnętrzna niepewność związana z wojną handlową powoduje, że każdy bank centralny w regionie rozważa złagodzenie swojej polityki – dodaje.

24098342-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Kryptonewsy
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE
Kryptonewsy
autor: Karolina Wysota
Wysyłany raz w miesiącu
Karolina Wysota
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu