Auto od fiskusa za paragon i bez PIT

opublikowano: 15-09-2015, 22:00

W Loterii Paragonowej resort finansów planuje nagrody także dla przedsiębiorców. Akcja rozpocznie się w październiku.

Klienci i przedsiębiorcy nie zapłacą podatku od nagród, które otrzymają w Loterii Paragonowej. Ta promocyjna akcja Ministerstwa Finansów (MF) ruszy w przyszłym miesiącu i szef resortu nie widzi uzasadnienia dla pobierania daniny od zwycięzców. Począwszy od października, przez 12 kolejnych miesięcy konsumenci będą mogli uczestniczyć w loterii, rejestrując na specjalnej stronie internetowej paragony fiskalne pobrane przy nabyciu usług czy towarów.

Minimalna wymagana kwota zakupu to 10 zł, a wiek uczestnika — ukończone 18 lat. Raz w miesiącu odbędą się losowania, a właściciele zwycięskich paragonów otrzymają nagrody rzeczowe. Zaplanowano też dodatkowe, raz na kwartał, losowania dla premiowania określonej branży. Na konsumentów czekają: 84 tablety, 72 notebooki, 16 samochodów osobowych. Nagrody, w postaci tabletów przewidziano też dla przedsiębiorców, którzy wystawią zwycięskie paragony premiowane nagrodami głównymi, czyli autami. Minister finansów chce zaniechać poboru podatku od tych nagród.

Projekt rozporządzenia w tej sprawie trafił już do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Ma wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a powinno być zastosowane do dochodów (lub przychodów) uzyskanych od listopada, kiedy zaplanowano pierwsze losowania.

Minister chce skorzystać z uprawnień, przyznanych mu w ordynacji podatkowej. Umożliwia mu ona zaniechanie poboru podatku, w całości lub części, w przypadkach uzasadnionych interesem publicznym lub ważnym interesem podatników. MF zwraca uwagę, że celem loterii jest zwiększenie stopnia przestrzegania przepisów prawa i zmniejszenie szarej strefy nieewidencjonowanych obrotów za pośrednictwem kar rejestrujących oraz podniesienie poziomu świadomości społeczeństwa o korzyściach płynących z posiadania paragonu zarówno dla konsumentów (ochrony ich praw), jak i dla przedsiębiorców, przez tworzenie warunków uczciwej konkurencji.

Według MF, zaniechanie poboru podatków powinno ułatwić realizację tych celów. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), wygrane pieniężne i nagrody w loteriach promocyjnych są wolne od niego, gdy ich jednorazowa wartość nie przekracza 2280 zł. Jeżeli jest wyższa od tej kwoty, od wygranej należy zapłacić PIT w wysokości 10 proc.

Przedsiębiorca, który otrzymuje wyższą od limitu wygraną uzyskaną w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, musi jej wartość zaliczyć do przychodów z tej działalności. Taka sama reguła dotyczy podmiotów podlegających podatkowi dochodowemu od osób prawnych (CIT). Jedni i drudzy zostaną zwolnieni z podatku dzięki projektowanemu rozporządzeniu ministra finansów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu