AutoDesk rządzi rynkiem liczby dnia

BRR
opublikowano: 20-06-2007, 00:00

AutoCAD to połączenie nazwy firmy AutoDesk i typu oprogramowania przez nią wytwarzanego — CAD, czyli Computer Aided Design.

AutoCAD to połączenie nazwy firmy AutoDesk i typu oprogramowania przez nią wytwarzanego — CAD, czyli Computer Aided Design.

Kiedy ćwierć wieku temu programista John Walker zakładał firmę AutoDesk, zapewne nie przypuszczał, że jeszcze za jego życia firma obracać będzie miliardami. Chociaż programy CAD-owskie produkuje kilkaset firm na świecie (np. Dassault Systemes czy PTC) to właśnie AutoDesk jest absolutnym liderem rynku. Tylko w ubiegłym roku firma miała 329 mln dolarów zysku, a przychody wynosiły ponad 1,5 mld dolarów!

Walker startował w niewielkim mieście San Rafael w pobliżu San Francisco. Już w 1985 roku jego firma trafiła na parkiet. Zaoferowano klientom 1,6 mln udziałów po 11 centów za sztukę. Prawdziwym przełomem w historii AutoDesku było objęcie sterów przez Carla Bartza. To wówczas zaczęły się przejęcia konkurentów oraz firm produkujących rozwiązania, których firma nie miała w swojej ofercie. Woodbourne, Softdesk, Genius CAD Software, Discreet Logic, Media 100, Gentry Systems i przede wszystkim kupione za 133 mln dolarów Revit Technology —to tylko niektóre z przedsiębiorstw kupionych przez AutoDesk. Ostatnim zakupem korporacji z Kalifornii była spółka Alias, przejęta za niespełna 200 mln dolarów. To m.in. dzięki tym przejęciom AutoDesk może zaoferować klientom ponad 50 specjalistycznych programów, które stanowią bazę do produkcji dziesiątków „nakładek” wytwarzanych w niemal każdym kraju świata. Dziś z rozwiązań firmy z San Rafael korzysta cała pierwsza setka największych koncernów świata z rankingu magazynu Fortune. Jej programy dostępne są w 18 językach w 106 krajach świata.

liczby dnia

150

proc. O tyle Procad zamierza w 2007 roku zwiększyć zyski, przy przychodach wyższych o 80 proc. Tak wysoka efektywność ma być skutkiem zwiększenia udziału w ofercie firmy szkoleń i własnych programów, będących uzupełnieniem i rozwinięciem oferty AutoDesku. Pozwoli to na uzyskanie wyższej marży.

1

mln dolarów Tyle kosztowały plotery sprzedane przez gdańską firmę w 2006 r. Procad jest największym w Polsce sprzedawcą ploterów, czyli wielkich drukarek przeznaczonych do nanoszenia grafik czy obrazów na dużego formatu arkusze, np. papieru, siatki czy folii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BRR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu