Automatyzacja pracy może się opłacić

MICHAŁ CZPAK prawnik w Kancelarii Prawnej PrawnikBiz
02-04-2017, 22:00

Technologia i biznes to dwa nierozłączne ze sobą światy

Technologia i biznes to dwa nierozłączne ze sobą światy, które razem pozwalają na realizację celów gospodarczych na niespotykaną dotychczas skalę. Rozwój sztucznej inteligencji, mechanizacji, automatyzacji, robotyki, biotechnologii oraz druku 3D z czasem będzie coraz szybszy i zdominuje świat biznesu. Pewna część firm zbuduje w ten sposób swoją przewagę konkurencyjną i staną się liderami na globalnym rynku — tak jak Uber czy Google.

Przykładem przedsiębiorstwa mocno stawiającego na robotyzację jest amerykańska spółka Amazon, która buduje swoje magazyny w Polsce. Z jednego z artykułów opublikowanych w „Pulsie Biznesu” w październiku 2016 r. wynika, że w jednym z Wrocławskich magazynów pracuje ponad 260 robotów o wadze 332 kg, które są w stanie udźwignąć półkę ważącą 1,3 tony. Roboty te wykonują mało skomplikowaną pracę ludzką, tym samym zastępując mało wykwalifikowanych pracowników.

Obecny stan prawny sprzyja wdrażaniu automatyzacji z powodu różnego rodzaju korzyści. Pierwsze to korzyści prawne — roboty nie mają urlopów, nie strajkują, nie zakładają związków zawodowych, mogą pracować w systemie pracy 24/7 oraz w dni ustawowo wolne od pracy. Druga grupa to korzyści podatkowe — zakup oraz eksploatacja np. maszyn może być amortyzowana lub odliczona od podatku. I po trzecie — korzyści finansowe. Zautomatyzowane przedsiębiorstwo jest bardziej wydajne, odporne na niską demografię, wzrost kosztów pracy ludzkiej oraz kryzysy związane z ograniczeniem produkcji.

Warto zatem pomyśleć o zmianach już teraz, ponieważ w przyszłości sytuacja polityczna może się zmienić na niekorzyść. Według raportu The World Economic Forum zatytułowanego „The Future of jobs” wydanego w ubiegłym roku — z powodu rozwoju technologicznego z czasem będzie ubywać pracy dla ludzi. Pociągnie to za sobą konsekwencje społeczne w postaci bezrobocia oraz odbije się na wpływach do budżetu państwa. W reakcji na zachodzące zmiany rządzący mogą nałożyć na przedsiębiorców podatek od automatyzacji oraz ograniczyć korzyści podatkowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MICHAŁ CZPAK prawnik w Kancelarii Prawnej PrawnikBiz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Automatyzacja pracy może się opłacić