Automatyzacja przetrzebi usługi

opublikowano: 26-09-2017, 22:00

W czterech krajach, w tym w Polsce, roboty zabiorą 1 mln miejsc pracy w BPO, a stworzą cztery razy mniej

Polska jest 12. krajem na świecie pod względem atrakcyjności dla centrów BPO (usług biznesowych zlecanych na zewnątrz) — wynika z raportu AT Kearney, w którym publikowany jest wskaźnik Global Services Location Index.

Choć nasz kraj spadł o dwa oczka, to wciąż jest pierwszy w Europie. Autorzy raportu zbadali 55 krajów pod względem atrakcyjności finansowej, umiejętności i dostępności pracowników, a także otoczenia biznesowego. Pierwsza trójka pozostaje bez zmian: to Indie, Chiny i Malezja. Kolejne, po Polsce, europejskie kraje zajmują miejsca 15-19. To Bułgaria, Czechy, Niemcy, Rumunia i Wielka Brytania.

Groźne roboty

Tegoroczny raport ma jednak bardzo niepokojące przesłanie. Autorzy przewidują,że w ciągu pięciu lat tylko w czterech wybranych krajach: USA, Polsce, Indiach i na Filipinach, ubędzie ponad 1 mln miejsc pracy w sektorze usług biznesowych. W Polsce ma to być 34 tys. ze 143 tys. etatów w sektorze BPO. Stanie się tak w przypadku osób o niewielkich umiejętnościach wykonujących powtarzalną pracę.

„O ile w takich krajach jak USA zniknie sporo miejsc pracy, to nie dotknie to w tym samym stopniu hubów, np. Filipin, gdzie wykonywane są usługi z zakresu obsługi klienta. Natomiast ryzyko utraty znaczącej liczby etatów istnieje w Indiach, gdzie jest duża koncentracja powtarzalnych procesów, czy Polsce, gdzie duża część portfela to procesy finansowo-księgowe” — czytamy w raporcie.

Automatyzacja oznacza jednocześnie więcej zaawansowanych i lepiej płatnych miejsc pracy. Niestety, nie każdy pracownik, który straci pracę przez nowe technologie, dostanie awans. „Powstaje średnio jedno miejsce pracy związane z zarządzaniem procesami automatyzacji na każde cztery etaty, które są przez nią zastępowane” — twierdzą autorzy raportu.

Ponadto więcej etatów zostanie w krajach, z których pochodzą inwestycje, czyli USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech, niż w krajach, do których usługi są zlecane. Eksperci AT Kearney szacują, że automatyzacja przysporzy USA 7 proc. etatów, Polsce — 4 proc., Indiom — 3 proc., a Filipinom — 1 proc. Summa summarum w 2022 r. w USA będzie 86 proc. obecnych miejsc pracy w usługach, w Indiach 81 proc., na Filipinach 85 proc., a w Polsce — 80 proc.!

Kryzys to szansa

— Automatyzacja lub robotyzacja w usługach to globalny trend i szansa dla Polski. Już teraz przychodzą do nas projekty, w ramach których firmy budują oraz zarządzają narzędziami i procesami związanymi z automatyzacją. Trzeba być w czołówce technologii i rozwiązań, budować te procesy. Wówczas przybędzie wartościowych miejsc pracy — uważa Jacek Levernes, prezes ABSL, Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych. Według ABSL, w całym sektorze, w firmach z Polski i zagranicy, jest 244 tys. pracowników, a w 2020 r. będzie 300 tys.

 

Polskie fabryki bez robotów

Roboty są coraz bardziej popularne w przemyśle. W 2015 r. na całym świecie w przemyśle w użyciu było 1,6 mln robotów, o 54 proc. więcej niż w 2010 r. Do 2019 r. będzie ich 2,5 mln. Automatyzacja jest najbardziej widoczna w krajach rozwiniętych, w których jest 60 proc. wszystkich robotów, z czego w Niemczech, Japonii i USA — 43 proc. W latach 2010-15 liczba robotów w Chinach urosła czterokrotnie. Trzy kraje azjatyckie: Chiny, Japonia i Korea, odpowiadają za 46 proc. światowych zasobów.

Użycie robotów przemysłowych jest skoncentrowane na pięciu sektorach: motoryzacji, komputerach i sprzęcie elektronicznym, urządzeniach elektrycznych, produktach chemicznych, plastikowych i gumowych oraz branży maszynowej. Pod względem liczby robotów przemysłowych na 10 tys. pracowników Polska plasuje się w trzeciej dziesiątce krajów, nie tylko za Koreą, Japonią, Szwecją, Niemcami czy USA, ale także za Słowenią, Słowacją, Węgrami czy Czechami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Automatyzacja przetrzebi usługi