AUTOMOBILKLUB CHCE ZOSTAĆ DEVELOPEREM

Marlena Kaczmarek
opublikowano: 14-09-2000, 00:00

AUTOMOBILKLUB CHCE ZOSTAĆ DEVELOPEREM

Klub zamierza za 40 mln zł wybudować biurowiec w centrum Poznania

WIZYTÓWKA: Centrum Poznania jest małe i prowincjonalne. Brakuje efektownych, nowoczesnych budynków, które ożywiałyby ponury miejski krajobraz i byłyby biznesową wizytówką Poznania — mówi Ewa Frąckowiak, dyrektor Automobilklubu Wielkopolskiego. fot. Jacek Łaszczewski

Automobilklub Wielkopolski chce się zająć działalnością developerską. W ciągu 2-3 miesięcy AW planuje znaleźć inwestora, który wyłoży 40 mln zł na budowę nowego biurowca klasy B w Poznaniu. Budowa ma rozpocząć się wiosną 2001 r. Jej zakończenie planowane jest na połowę 2002 r.

Automobilklub Wielkopolski zamierza rozpocząć działalność develperską. Obecnie poszukuje inwestora, który wyłoży 40 mln zł na budowę biurowca klasy B w centrum Poznania.

Działka w centrum

— Dwa lata temu wykupiliśmy działkę o powierzchni ponad 3 tys. mkw. przy ul. Towarowej. Postanowiliśmy, że powstanie tam centrum biurowo-usługowe, do którego przeniesiona zostanie siedziba zarządu naszego klubu. W ciągu 2-3 miesięcy chcemy znaleźć polskiego inwestora strategicznego, który z własnych środków wykona całą inwestycję. Koszt budowy obliczyliśmy na blisko 40 mln zł — mówi Ewa Frąckowiak, dyrektor Automobilklubu Wielkopolskiego.

Plan budowy biurowca przy Towarowej jest pierwszym projektem developerskim AW.

Zdaniem Aleksandry Długi, prezes poznańskiej firmy budowlanej Jedynka, AW nie powinien mieć kłopotu ze znalezieniem inwestora.

— Lokalizacja biurowca jest bardzo dobra. Jedynka nie jest jednak zainteresowana tą inwestycją, gdyż na samodzielne wybudowanie biurowca nie posiadamy środków — mówi Aleksandra Długi.

AW chce, aby rozpoczęcie inwestycji nastąpiło na wiosnę przyszłego roku. Biurowiec ma być oddany do użytku w I półroczu 2002. W marcu przyszłego roku zakończą się prace projektowe.

Biurowiec ma być częścią przyszłego centrum usługowo-handlowo-biurowego, które miasto chce stworzyć w tym rejonie Poznania. Przy placu Andersa powstaje już Centrum Finansowo-Kongresowe, obok usytuowany jest hotel Poznań i Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Zysk po połowie

Właściciel działki chciałby w przyszłości podzielić się z inwestorem zyskami po połowie

— Forma podziału zysków zostanie oddzielnie ustalona. Dopuszczamy też możliwość przekazania biurowca w użytkowanie inwestorowi, np. na 20 lat. Po tym okresie budynek stanie się naszą własnością — mówi Ewa Frąckowiak.

Zdaniem Katarzyny Cieplak z Knight Frank Nieruchomości, posiadanie własnej działki w centrum miasta to już 50 proc. sukcesu.

— Żądania Automobilklubu co do podziału przyszłych zysków z inwestycji nie są wygórowane. Coraz więcej firm zwraca uwagę na standard swojego biura. Z tego powodu to przedsięwzięcie może zakończyć się sukcesem — mówi Katarzyna Cieplak.

Projekt już jest

Planowany biurowiec klasy B będzie miał około 8-10 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Jego projekt został opracowany przez poznańską pracownię architektoniczną Sipińskich.

Budynek powstanie na planie trójkąta. Jedna z jego ostrych krawędzi wychodzić będzie na most Dworcowy, a druga na ulicę Towarową. Od strony ul. Królowej Jadwigi biurowiec będzie miał kształt prostopadłościanu.

W budynku mieścić się będą biura, a w dwóch dolnych kondygnacjach — lokale użytkowe. W planach znalazł się także sklep oraz parking na 150 samochodów. Dla potrzeb przyszłych użytkowników zmodernizowany zostanie także plac przed obiektem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marlena Kaczmarek

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / AUTOMOBILKLUB CHCE ZOSTAĆ DEVELOPEREM