Awantura o remont Okęcia

GRA
opublikowano: 15-01-2010, 08:01

Linie lotnicze i touroperatorzy alarmują: wrześniowy remont Okęcia będzie kosztował grube miliony.

W branżach lotniczej i touroperatorskiej szykuje się burza. Powodem jest zaplanowany na wrzesień remont Okęcia. Szykuje się remont pasów startowych i lotnisko będzie całkowicie zamknięte przez trzy kolejne weekendy września. Zdaniem touroperatorów, to skandal.
- Wystąpimy z oficjalnym protestem, a nie wykluczamy nawet pozwu sądowego. Remont we wrześniu, który jest dla nas szczytem sezonu, oznacza dla nas dodatkowe koszty w wysokości około 10 mln zł  -twierdzi Grzegorz Baszczyński, prezes Rainbow Tours.
Skąd koszty? Po pierwsze, touroperatorzy będą zmuszeni do zmiany terminów wylotów i powrotów oraz do znalezienia lotnisk zastępczych. Po drugie, popyt na wycieczki może spaść. Po trzecie, poniosą koszty administracyjne związane ze zmianami w ofercie.
Pod zapowiedzianym protestem zamierza się podpisać około 20 touroperatorów, w tym najwięksi, czyli Itaka, Triada, Neckermann i TUI.
Larum podnoszą też tradycyjne linie. Air France poprosiły nawet o pomoc Francuską Izbę Przemysłowo-Handlową (FIPH), która wystosowała w tej sprawie list do premiera Tuska.
- W żadnej z europejskich stolic nie zdarzyło się, by lotnisko międzynarodowe zostało całkowicie zamknięte, w dodatku przez trzy kolejne weekendy. To znaczące utrudnienie dotknie ponad 60 tys. pasażerów i spowoduje poważne straty linii lotniczych, które i tak przechodzą bardzo trudny okres. Przecież istnieją alternatywne sposoby przeprowadzenia prac remontowych - uważa Francois Colombie, prezes FIHP.
Nic jednak nie wskazuje na to, aby Okęcie miało się ugiąć.
- O remoncie poinformowaliśmy wszystkich zainteresowanych z rocznym wyprzedzeniem. Musimy go przeprowadzić ze względów bezpieczeństwa - wyjaśnia Kamil Wnuk, rzecznik Portów Lotniczych, zarządcy Okęcia.
Krytykuje też propozycję zgłaszaną przez touroperatorów, którzy rekomendują przełożenie remontu na październik. Wtedy ruch w ich branży jest o wiele mniejszy.
- Przy tak gruntownym remoncie ogromne znaczenie ma pogoda. W październiku wiąże się z tym zbyt duże ryzyko, dlatego wybraliśmy wrzesień - tłumaczy Kamil Wnuk.

Okęcie
Okęcie
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane