Awarie będą usuwane szybciej

BAW
opublikowano: 05-04-2018, 22:00

Energetycy z Tauronu Dystrybucji zbudowali mobilne urządzenie, które w razie awarii sieci średniego napięcia w krótkim czasie zasili 1000 gospodarstw domowych.

Mobilne urządzenie zasilające (w skrócie MUZ) to autorski projekt pracowników krakowskiego oddziału spółki Tauron Dystrybucja. Urządzenie można podłączyć bez wyłączania linii energetycznej, czyli w technologii prac pod napięciem. W polskiej elektroenergetyce nie stosowano dotychczas zasilania sieci średniego napięcia z mobilnych agregatów prądotwórczych, głównie z powodu trudności w zapewnieniu ochrony przed porażeniem.

KORZYŚCI: Mobilne urządzenie zasilające jest stosowane przede wszystkim na wsiach do zapewnienia zasilania na końcowych odcinkach linii średnich napięć.
Zobacz więcej

KORZYŚCI: Mobilne urządzenie zasilające jest stosowane przede wszystkim na wsiach do zapewnienia zasilania na końcowych odcinkach linii średnich napięć. Fot. ARC

Prace rozpoczęły się w 2016 r., a następnie urządzenie testowano przez rok. MUZ zostało zbadane i pozytywnie zaopiniowane przez naukowców z Politechniki Śląskiej. Zostało zgłoszone do urzędu patentowego. Urządzenie jest stosowane przede wszystkim na wsiach do zapewnienia zasilania na końcowych odcinkach linii średnich napięć. Z reguły do tych odcinków jest przyłączonych kilka lub kilkanaście stacji z transformatorami o małej mocy, zasilających około 1000 gospodarstw domowych. Dotychczas jedynym sposobem zapewnienia energii w takich miejscach było zastosowaniejednego generatora przy każdej stacji pozbawionej napięcia. Wymagało to zapewnienia odpowiedniej liczby agregatów prądotwórczych, pracowników do ich obsługi, środków transportu i przede wszystkim czasu. Do niektórych stacji w rejonach górskich przywiezienie generatora było bardzo trudne, czasami niemożliwe. Konstrukcja urządzenia mobilnego zapewnia także dużą elastyczność co do wyboru miejsca przyłączenia.

Chodzi przede wszystkim o to, żeby było niekłopotliwe dla otoczenia. Ponadto wykorzystanie jednego generatora dużej mocy zamiast kilku mniejszych jest efektywniejsze energetycznie i ekonomicznie oraz korzystniejsze dla środowiska naturalnego. Istotnym parametrem jest również bardzo krótki czas niezbędny do podłączenia urządzenia wraz z agregatem do sieci. Od przyjazdu zestawu do jego podłączenia wystarczy około 40 minut i dwuosobowy zespół elektromonterów. Firma planuje, by każdy z 11 oddziałów spółki miał co najmniej jeden własny MUZ. Rozpoczęła się już budowa dwóch urządzeń dla oddziału w Bielsku-Białej i Jeleniej Górze, w których ze względu na linie energetyczne prowadzone w terenach górskich i zalesionych tego typu urządzenia są najbardziej potrzebne. Jedna z wersji MUZ będzie wykonana jako kontener montowany na podwoziu samochodu z napędem 4x4. Pojazd ten będzie dodatkowo wyposażony w hydraulicznie wysuwany maszt ze zdalnym sterowaniem ułatwiający podłączenie urządzenia do sieci energetycznej.

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BAW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ekologia / Awarie będą usuwane szybciej