Aż 12 'oscarowych' nominacji dla "Zjawy"

AD
opublikowano: 14-01-2016, 15:07

Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła w czwartek nominacje do tegorocznych Oscarów w 24 kategoriach. Aż 12 nominacji zdobyła "Zjawa", w tym w kategorii najlepszy film, reżyseria - dla Alejandro Inarritu i najlepszy aktor - dla Leonardo Di Caprio.

W najważniejszej kategorii najlepszy obraz nominowano w tym roku osiem filmów: "Zjawa", "Marsjanin", "Big Short", "Spotlight", "Mad Max: Na drodze gniewu", "Pokój", "Brooklyn" i "Most Szpiegów".

Statuetki Oscarów przygotowywane w fabryce w Chicago fot. Bloomberg
Statuetki Oscarów przygotowywane w fabryce w Chicago fot. Bloomberg
None
None

Film "Zjawa", który zdobył najwięcej, bo aż 12 nominacji, to western oparty na faktach, w którym DiCaprio kreuje główną rolę trapera Hugh Glassa szukającego zemsty na kolegach, którzy pozostawili go bez pomocy po ataku niedźwiedzia. Obraz otrzymał w niedzielę Złoty Glob w najważniejszych kategoriach: najlepszy film dramatyczny, najlepsza reżysera - dla Alejandro Inarritu i najlepszy aktor - dla DiCaprio.

Aż 10 nominacji do Oscara uzyskał w tym roku film "Mad Max: Na drodze gniewu", w tym w kategorii najlepszy film i reżyseria - dla George'a Millera. Film stanowi czwartą część australijskiej serii zapoczątkowanej w 1979 r. Tytułowy Mad Max jest prześladowany przez demony przeszłości i uważa, że najlepszym sposobem na przeżycie jest samotna wędrówka po świecie.

Kolejnym faworytem Oscarów jest "Marsjanin", który uzyskał siedem nominacji, w tym w kategorii najlepszy film oraz najlepszy aktor - dla Matta Damona. To film z gatunku fantastyki. Damon gra w nim rolę astronauty pozostawionego bez pomocy na Czerwonej Planecie.

W tym roku emocje dla fanów polskiego kina są nieco mniejsze niż w roku ubiegłym, bo polski kandydat do Oscara "11 minut" Jerzego Skolimowskiego nie zakwalifikował się na listę dziewięciu filmów, spośród których członkowie Akademii nominowali w czwartek pięć w kategorii najlepszy obraz nieanglojęzyczny. W ubiegłym roku Oscara w tej kategorii zdobyła "Ida" Pawła Pawlikowskiego.

W tym roku za faworyta w tej kategorii uznaje się poświęcony Holokaustowi film "Syn Szawła" Węgra Laszlo Nemesa. Obraz ten zdobył w niedzielę Złoty Glob za najlepszy film nieanglojęzyczny, a wcześniej Grand Prix festiwalu w Cannes w 2015 roku.

Poza "Synem Szawła" nominacje do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny zdobyły jeszcze: "W objęciach węża" (Kolumbia), "Mustang" (Francja), "Theeb" (Jordania) i "A War" (Dania).

88. gala wręczenia Oscarów odbędzie się w Los Angeles 28 lutego.

Oto pełna lista oskarowych nominacji:

 Najlepszy film:
"The Big Short"
"Most szpiegów"
"Brooklyn"
"Mad Max: Na drodze gniewu"
"Marsjanin"
"Zjawa"
"Pokój"
"Spotlight"

Najlepszy reżyser
Adam McKay, "The Big Short"
George Miller, "Mad Max: Na drodze gniewu"
Alejandro González Inarritu, "Zjawa"
Lenny Abrhamason, "Pokój"
Tom McCarthy, "Spotlight"

Najlepsza rola męska
Bryan Cranston, “Trumbo”
Matt Damon, “Marsjanin”
Leonardo DiCaprio, “Zjawa”
Michael Fassbender, “Steve Jobs“
Eddie Redmayne, “Dziewczyna z portretu”

Najlepsza rola żeńska
Cate Blanchett, “Carol”
Brie Larson, “Pokój”
Jennifer Lawrence, “Joy”
Charlotte Rampling, “45 lat”
Saoirse Ronan, “Brooklyn”

Najlepszy scenariusz:
“Most szpiegów,” Matt Charman and Ethan Coen & Joel Coen
“Ex Machina,” Alex Garland
“W głowie się nie mieści,” Pete Docter, Meg LeFauve, Josh Cooley; Original story by Pete Docter, Ronnie del Carmen
“Spotlight,” Josh Singer & Tom McCarthy
“Straight Outta Compton,” Jonathan Herman and Andrea Berloff; Story by S. Leigh Savidge & Alan Wenkus and Andrea Berloff

Najlepszy film animowany:
Best Animated Feature
"Anomalisa"
"Boy and the World"
"W głowie się nie mieści"
"Baranek Shaun"
"When Marley Was There"

Najlepsze efekty specjalne
“Ex Machina”
“Mad Max: Na drodze gniewu”
“Marsjanin”
“Zjawa”
“Gwiezdne wojny: przebudzenie mocy”

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AD

Polecane