Azja: giełda w Tokio zanotowała rekordowy wzrost

Marek Druś
21-02-2002, 09:34

Dzięki wyraźnej poprawie nastrojów amerykańskich inwestorów azjatyckie giełdy kończyły sesje w większości wzrostami. Największy przypadł w udziale giełdzie tokijskiej, która notowała największą jednodniową zwyżkę indeksu Nikkei od niemal roku.

Z poprawy nastrojów w USA najwięcej skorzystała giełda w Tokio, która dzień wcześniej wyróżniała się mniejszym wzrostem niż inne azjatyckie rynki. Wzrostem popytu cieszyły się przede wszystkim udziały producentów chipów. Do ich kupna skłaniały wiadomości z USA, gdzie w styczniu odnotowano wzrost zamówień na układy scalone. W górę poszły wyraźnie ceny Tokyo Electron, drugiego pod względem wielkości japońskiego przedstawiciela branży półprzewodnikowej, oraz Advantest, jednego z największych producentów urządzeń wykorzystywanych w produkcji chipów. Wyraźnie podrożały także papiery spółki Funuc, specjalizującej się w produkcji robotów przemysłowych.

Na pozostałych giełdach azjatyckich zmiany indeksów były umiarkowane. W Hongkongu spadła cena papierów HSBC, największego banku w regionie, wzrosła China Mobile, największego telekomu. W Singapurze papiery banków drożały. Na giełdzie tajwańskiej spadła cena akcji Hon Hai Precision, który produkuje części do PC-tów.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Azja: giełda w Tokio zanotowała rekordowy wzrost