Azja: spadek kursu jena poprawił wynik giełdy w Tokio

Marek Druś
opublikowano: 27-02-2002, 10:05

Giełdy azjatyckie zakończyły środowe sesje wyraźnymi wzrostami. W Tokio Nikkei odrobił straty z siedmiu ostatnich tygodni. Dzięki spadkowi kursu jena poprawiły się notowania eksporterów.

Japońscy inwestorzy zareagowali pozytywnie na wiadomość o rządowych planach ograniczenia możliwości „krótkiej sprzedaży”. Grę inwestorów na zniżkę uznano za powód osłabienia wyników tokijskiej giełdy w ostatnim czasie. Zdrożały akcje banków, w tym największego, Mizuho Holdings. Po spadku kursu jena wobec dolara w górę poszła cena udziałów eksporterów. Zyskały na wartości papiery Sony, który 25 proc. sprzedaży realizuje w USA, oraz Hondy, która 90 proc. zysku operacyjnego osiąga po drugiej stronie Pacyfiku.

Na giełdzie w Honkongu wyraźnie podrożały akcje deweloperów. Wiekszy niż oczekiwano spadek wskaźnika zaufania konsumentów w USA uznano za sygnał odsunięcia w czasie możliwości podniesienia stóp procentowych. Oznacza to utrzymanie się niskiego oprocentowania kredytów w bankach Hongkongu. Zdrożały m.in. akcje SHK Properties.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Azja: spadek kursu jena poprawił wynik giełdy w Tokio