Azjatyckie giełdy wzrosły dzięki danym makro

opublikowano: 02-04-2002, 13:47

Wtorkowe sesje giełdy Dalekiego Wschodu zakończyły przewagą wzrostów. Tokijski indeks Nikkei zyskał o 1,59 procent do 11.204,49. Wzrostom w Japonii przewodziły akcje największych eksporterów dzięki dobrym danym o koniunkturze w amerykańskim przemyśle oraz słabszemu kursowi jena. Wśród eksporterów wzrostom przewodziły akcje Canona, który zarobił 2,3 proc.

W górę poszły też akcje spółek paliwowych, w tym o 2,5 proc. największego w Japonii koncernu naftowego, Arabian Oil. Za wzrostami stały zwyżki cen ropy na rynkach światowych do najwyższego poziomu od pół roku.

Koreański indeks Kospi zyskał we wtorek 3,4 proc., rosnąc do poziomu najwyższego od dwóch lat. Ponad 5,5 proc. wzrosły akcje koncernu Hyundai Motor, który zakończył w Alabamie budowę pierwszej amerykańskiej fabryki koncernu. Jeszcze mocniej, bo o 6,5 proc. wrosła wycena najwiekszego producenta pamięci komputerowych Samsung Electronics. Spółce pomogła informacja o planowanym skupie własnych akcji i dobre prognozy finansowe.

Odmienne nastroje panowały jedynie na giełdzie w Hong Kongu, gdzie Hang Seng stracił 1,4 proc. Spadkom przewodziły akcje z sektora nieruchomości, gdyż rynek obawia się spadku sprzedaży i wynajmu nieruchomości.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Azjatyckie giełdy wzrosły dzięki danym makro