Czytasz dzięki

Azoty z nowym centrum B+R w Tarnowie

opublikowano: 30-10-2018, 10:48

46 sal laboratoryjnych i 1,5 tys. mkw. hali do testowych wdrożeń – Azoty będą pracować nad nowymi nawozami, w tym produktami proekologicznymi.

Po ponad roku przygotowań do użytku oddane zostało centrum badawczo-rozwojowe (B+R) Grupy Azoty. W nowym tarnowskim ośrodku powstało laboratorium produktów nieorganicznych - 29 sal i jednostek specjalistycznych, a także laboratorium produktów organicznych, archiwa do przechowywania próbek oraz hala półtechnik pozwalająca na montaż wielkolaboratoryjnej aparatury badawczej, wyposażona w dwukondygnacyjne zaplecze techniczno-magazynowe. Hala będzie miejscem testowania nowych rozwiązań i technologii w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, ma stanowić etap pośredni między badaniami a produkcją. 

Konsolidacja w ramach Grupy Azoty przynosi
korzyści w wielu obszarach, również w zakresie badań, rozwoju i innowacji. Dlatego
również i w tym aspekcie działamy organicznie, prowadząc projekty zarówno na
poziomie korporacyjnym, jak i w poszczególnych spółkach - zaznaczył Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty
Zobacz więcej

Konsolidacja w ramach Grupy Azoty przynosi korzyści w wielu obszarach, również w zakresie badań, rozwoju i innowacji. Dlatego również i w tym aspekcie działamy organicznie, prowadząc projekty zarówno na poziomie korporacyjnym, jak i w poszczególnych spółkach - zaznaczył Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty Fot. GK

Analizy prowadzone w tarnowskim ośrodku B+R będą stanowić krok w kierunku dywersyfikacji produktowej Azotów i zostaną skoncentrowane  m.in. na tworzeniu wysokomarżowych i niskotonażowych wyrobów. Specjaliści mają tu pracować nad zaawansowanymi materiałami, nowoczesnymi nawozami oraz technologiami i produktami proekologicznymi. 

Z wyliczeń Wojciecha Wardackiego, prezesa Grupy Azoty, wynika, że obecnie w firmie realizowanych jest 66 projektów badawczych i 26 rozwojowych. Ok. 40 proc. z nich zostało zainicjowanych właśnie w Tarnowie. 

Nowe laboratorium będzie się wiązać ze wzmocnieniem zespołów badawczych i zacieśnieniem współpracy producenta nawozów ze środowiskiem naukowym. Innowacje czerpane będą także z utworzonego w ubiegłym roku programu akceleracyjnego Idea4Azoty. Do Tarnowa ściągnie on naukowców i wynalazców, którzy, przy merytorycznym i finansowym wsparciu Azotów, będą tu realizować swoje projekty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane