Bank Handlowy: budżet idzie zgodnie z planem

16-04-2002, 19:35

Według najnowszych danych Ministerstwa Finansów, deficyt budżetowy wzrósł do 16,4 mld złotych, czyli 41,1% całorocznego planu wobec 45% w I kwartale 2001 (po II rewizji budżetu).

Potwierdziły się zatem wcześniejsze szacunki ministerstwa, który prognozował deficyt w wysokości 40% planu. Dochody budżetu wzrosły do 31,3 mld złotych (co stanowi 21,6% planu) a wydatki wzrosły do 47,7 mld zl (25,8%). O ile wyniki dotyczące dochodów budżetu są lepsze niż w analogicznym okresie w 2001 (20,7%), wydatki są wyższe o 0,7 pkt procentowego. Jednak biorąc pod uwage dotychczasowe wyniki realizacji budżetu, można śmiało powiedzieć ze sytuacja finansów publicznych stabilizuje się i nie grozi nam rewizja założeń.

Już od dłuższego czasu Polska przygotowuje się do przystąpienia zarówno do Unii Europejskiej (UE) jak i do unii walutowej (EMU). Wciąż jednak niewiadomą pozostaje termin przyjęcia nas do grona krajów członkowskich. Według Ministra Finansów Marka Belki powinno to nastąpić jak najszybciej, gdyż wpłynęłoby to stabilizująco na stan naszej gospodarki. Belka uważa, że realne jest by Polska przystąpiła do EMU już w roku 2004, a dwa lata później do UE. Jednak z przystąpieniem do unii walutowej wiąże się kwestia kursu walutowego.

Zdaniem Ministra Finansów przed przyjęciem przez Polskę zasad ERM2, czyli Europejskiego Mechanizmu Walutowego, wartość złotego powinna być obniżona. Opowiada się on za dewaluacją złotego już na starcie o 8-10% w stosunku do obecnego kursu rynkowego. Oficjalnie Polska nie przyjęła jeszcze żadnej strategii wymiany złotego na euro. Zatem trudno w tej chwili powiedzieć , czy po przyjęciu zasad ERM2 złoty będzie sterowany, czy wolny w ramach korytarza widełek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>Bank Handlowy</b>: budżet idzie zgodnie z planem