ISB: Eureko może stracić prawo do kolejnych 21% akcji PZU

opublikowano: 30-12-2002, 13:33

Eureko może utracić prawo do zakupu dodatkowych 21% akcji największego polskiego ubezpieczyciela PZU, jeśli finansowało zakup 20-procentowego pakietu w pierwszym etapie prywatyzacji spółki z kredytu, powiedział w poniedziałek Zdzisław Montkiewicz, prezes PZU.

„Jednym z możliwych wariantów jest to, że w przypadku gdyby okazało się, że Eureko sfinansowało zakup 20% akcji PZU z kredytu, to polskie Ministerstwo Finansów może nie wydać zgody na przekroczenie progu 50% i pierwsza umowa dodatkowa mówiąca o możliwości zakupu przez Eureko kolejnych 21% akcji przestanie obowiązywać” – powiedział Montkiewicz.

W takim przypadku konsorcjum Eureko i BIG Bank Gdański, które kupiło w sumie 30% akcji PZU za 3 mld zł w 1999 roku, pozostałoby właścicielem tylko takiego pakietu.

Ministerstwo Finansów oraz Komisja Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych (KNUiFE) zwróciły się z pytaniami do odpowiednich podmiotów po stronie holenderskiej, czy zakup 20% akcji PZU przez Eureko był finansowany z kredytu. KNUiFE zwróciła się z pytaniami dwa miesiące temu.

Według Montkiewicza, jeśli resort finansów nie wyda zgody na zakup dodatkowych 21% akcji PZU i w konsekwencji umowa wygaśnie, przestaną również obowiązywać podstawy do kontynuowania procedury arbitrażowej.

Eureko domaga się od Ministerstwa Skarbu sprzedaży kolejnych 21% akcji, tak jak uzgodniono to w umowie z poprzednim rządem. Wobec oporu polskich władz zdecydowało się na rozpoczęcie procedury arbitrażowej.

Minister skarbu Wiesław Kaczmarek od początku urzędowania zapowiadał, że będzie dążył do tego, by inwestor nie przejął kontroli nad spółką.

W ub. tygodniu Kaczmarek powiedział "Gazecie Wyborczej", że minister finansów może odmówić wyrażenia zgody na sprzedaż kolejnych 21% akcji PZU na rzecz Eureko. Według "GW" minister może tak zdecydować, jeśli powoła się na zapis ustawy ubezpieczeniowej mówiący o tym, że takiej zgody można nie udzielić, jeżeli m.in. "zagraża to ważnym interesom gospodarczym państwa".

Na początku grudnia wiceminister skarbu Ireneusz Sitarski powiedział, że Ministerstwo Skarbu podtrzymuje plan debiutu publicznego PZU w II połowie 2003 roku i nie wyklucza, że oferta publiczna byłaby połączona z wejściem do spółki nowych inwestorów finansowych

Większość, bo 56% akcji PZU pozostaje w rękach MSP, kolejnych 20% akcji należy do Eureko, BIG BG ma 10% akcji PZU, a 14% to akcje pracownicze.

Grupa PZU podtrzymała prognozę 1,1-1,2 mld zł zysku netto w 2002 roku wobec 1,063 mld zł w 2001 roku. Prezes Montkiewicz nie wykluczył jednak, że w przyszłym roku zysk może być niższy z powodu kosztów związanych z przygotowaniem do debiutu giełdowego, prowadzenia przetargu na informatyzację oraz niższych przychodów z lokat. (ISB)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>ISB</b>: Eureko może stracić prawo do kolejnych 21% akcji PZU