ISB: MSP - rozmowy z Eureko ws. PZU będą kontynuowane

23-09-2003, 13:49

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) zamierza kontynuować rozmowy z Eureko w sprawie przyszłości PZU, powiedział minister skarbu Piotr Czyżewski agencji ISB po wtorkowym spotkaniu z dyrektorem zarządzającym Eureko Ernstem Jansenem.

"Odbyło się spotkanie. Rozmawiamy i będziemy rozmawiać. Zobowiązaliśmy się, że nie będziemy wygłaszać żadnych komentarzy na ten temat" - powiedział ISB Czyżewski.

We wtorek odbyło się długo oczekiwane spotkanie ministra skarbu z szefem Eureko - Czyżewski deklarował chęć rozmów z Eureko w sprawie przyszłości PZU praktycznie od momentu, gdy w kwietniu został ministrem skarbu.

Minister nie chciał ujawnić, czy przedstawił we wtorek propozycje rozwiązania konfliktu pomiędzy Skarbem Państwa, posiadającym 56% akcji PZU, a Eureko, które w konsorcjum z Bankiem Millennium posiada 30% akcji największego polskiego ubezpieczyciela.

"Jesteśmy zainteresowani rozmowami z MSP, które mogłyby rozwiązać impas w PZU. Ale nie wiem, czy to było przedmiotem dzisiejszego spotkania" – powiedziała ISB Lorrie Morgan, rzeczniczka Eureko.

Prezes PZU Cezary Stypułkowski powiedział niedawno w wywiadzie dla "Pulsu Biznesu", że są trzy scenariusze wyjścia z obecnej sytuacji: konsorcjum Eureko może pozostać na obecnym poziomie zaangażowania, może zrealizować opcję objęcia większościowego pakietu akcji PZU lub też strony mogą się rozstać.

Eureko deklaruje chęć kontynuacji inwestycji w PZU i zaprzecza pojawiającym się od dłuższego czasu pogłoskom o możliwym wycofaniu się z tej inwestycji.

Pan-europejski holding ubezpieczeniowy wniósł w 2002 roku sprawę do sądu arbitrażowego, domagając się realizacji przez polski rząd umowy prywatyzacyjnej, pozwalającej Eureko na zakup kolejnych 21% akcji ubezpieczyciela. Eureko domaga się też jak najszybszej oferty publicznej PZU.

Eureko złożyło pozew w sądzie arbitrażowym w połowie czerwca, a do 15 października resort skarbu ma czas na przygotowanie odpowiedzi na ten pozew. Ze wstępnego harmonogramu wynika, że proces może się skończyć w czerwcu lub październiku 2004 roku. Jeśli polski rząd przegra pozew, Polska może być narażona na bardzo wysokie kary.

Sygnałem możliwego ocieplenia pomiędzy akcjonariuszami był awans na wiceprezesa PZU Piotra Kowalczewskiego, dotychczasowego członka zarządu ubezpieczyciela i wybór przez Eureko na członka zarządu Witolda Walkowiaka, kojarzonego z desygnowanym przez MSP Stypułkowskim.

MSP musi też uzgodnić z Eureko kandydaturę na stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej, który zastąpi zmarłego Jerzego Sablika. Posiedzenie rady nadzorczej jest planowane na 1 października. (ISB)

Magdalena Wierzchowska

mw/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>ISB:</b> MSP - rozmowy z Eureko ws. PZU będą kontynuowane