ISB: odwołany prezes PKN Orlen odpiera zarzuty

Marek Druś
08-02-2002, 16:58

Prezes PKN Orlen został w piątek odwołany z powodu pogarszających się wyników spółki i jego malejącej zdolności do zarządzania spółką, jak poinformował on sam po posiedzeniu rady nadzorczej PKN Orlen. Jednakże Modrzejewski nie zgadza się z tymi powodami. Wraz z nim odwołano jeszcze dwóch członków zarządu PKN Orlen.

„Zostałem odwołany z powodu pogarszających się wyników spółki, malejącej zdolności do zarządzania. Nie zgadzam się z powodami odwołania” - powiedział dziennikarzom Modrzejewski.

Były prezes zapowiedział podjęcie kroków wobec Urzędu Ochrony Państwa (UOP), który w czwartek wieczorem zatrzymał go na dwie godziny celem przesłuchania, a w piątek rano znowu poprosił o składanie zeznań.

„Podejmę kroki wobec UOP, przysługuje coś takiego jak zażalenie wobec UOP” - powiedział Modrzejewski.

Rada nadzorcza PKN Orlen powołała w piątek na stanowisko prezesa spółki Zbigniewa Wróbla, wiceprezesa Pepsico Poland. Spółka nie potwierdziła jeszcze oficjalnie tej informacji.

Modrzejewski powiedział także, że wraz z nim odwołano dwóch innych członków zarządu. Powołano też nowego członka rady nadzorczej z ramienia Ministerstwa Skarbu. odwołanie prezesa PKN Orlen przebiegło w atmosferze burzy, gdyż poprzedziły je przesłuchania Modrzejewskiego w UOP-ie w czwartek wieczorem i w piątek rano, które dotyczyły podejrzenia wykorzystania poufnych informacji w 1999 roku. Taką przyczynę przesłuchań podał w piątek dziennikarzom sam Modrzejewski po przybyciu z opóźnieniem na posiedzenie rady nadzorczej.

Trwa proces prywatyzacji PKN Orlen, jednak wokół wyboru potencjalnego inwestora dla spółki nadal kłębi się wiele niewiadomych. Nie wiadomo też, kiedy zakończy się ta prywatyzacja.

Skarb Państwa ma w 28,0% akcji największej polskiej firmy paliwowej, a przedmiotem sprzedaży inwestorowi zagranicznemu ma być 17,6% akcji będących bezpośrednio w posiadaniu Nafty Polskiej, która w imieniu MSP prywatyzuje sektor paliwowy. (ISB)

mk/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>ISB:</b> odwołany prezes PKN Orlen odpiera zarzuty