ISB: PGNiG proponuje zmianę warunków obligacji

opublikowano: 15-07-2003, 16:49

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) przedstawiło w poniedziałek obligatariuszom propozycje zmiany warunków obligacji zmierzające do usunięcia możliwości zażądania przedterminowego wykupu i zmian dokumentacji aktualizujących ją do programu rządowego, powiedział we wtorek Jerzy Staniewski, wiceprezes ds. finansowych PGNiG.

„Nasze propozycje dotyczą przede wszystkim wyeliminowania tzw. cyngla ratingowego, a także zmiany dokumentacji euroobligacji, by ją dostosować do zmienionego programu restrukturyzacji” – powiedział Staniewski.

W zamian za zgodę na usunięcie możliwości zażądania przedterminowego wykupu PGNiG zaoferuje obligatariuszom premię w wysokości 0,75% wartości pozostałych do wykupu obligacji o wartości 700 mln euro. Jednorazową wypłatę w wysokości proporcjonalnej do wartości posiadanych obligacji otrzymają obligatariusze, którzy zgodzą się na propozycje spółki, pod warunkiem, że zgodzi się na to kwalifikowana większość z nich.

Wyeliminowania możliwości żądania wcześniejszego wykupu żądały od PGNiG agencje ratingowe, zwłaszcza Standard & Poor's, która w połowie czerwca poinformowała, że rozważy obniżenie ratingu dla spółki, jeśli ta nie usunie z prospektu emisyjnego takiego zapisu w ciągu trzech miesięcy.

Obligatariusze mają się zająć propozycjami zarządu PGNiG na walnym zgromadzeniu 5 sierpnia.

W związku z rozmowami z obligatariuszami PGNiG nie planuje „w najbliższym czasie” wykupić żadnych ze swoich euroobligacji, powiedział Staniewski.

PGNiG wyemitował w 2001 roku euroobligacje o wartości 800 mln euro, z kuponem 6,75%. Jesienią ubiegłego roku spółka wykupiła obligacje o wartości ponad 100 mln euro. (ISB)

mw/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy