ISB: rząd przedstawił plan cięć w sferze socjalnej

09-10-2003, 12:29

W części dotyczącej świadczeń społecznych "Programu uporządkowania i ograniczenia wydatków publicznych" rząd proponuje m.in. obniżenie stawki zasiłku chorobowego do 70%, wprowadzenie elastycznego wieku emerytalnego (62-65 lat) oraz waloryzowanie emerytur i rent, tylko gdy skumulowany wskaźnik inflacji przekroczy 5%, powiedział wicepremier ds. gospodarczych Jerzy Hausner w czwartek.

"Chcemy wyraźnie wydłużyć okres pracy Polaków i zrównać wiek emerytalny kobiet i mężczyzn" - powiedział Hausner podczas konferencji prasowej.

Rząd chce wprowadzić elastyczny wiek emerytalny w przedziale 62-65 lat. Zgodnie z propozycją rządu, każdy mógłby wybrać sobie wiek przejścia na emeryturę, ale wysokość świadczenia byłaby uzależniona od wieku.

Rozwiązanie to ma dać w latach 2004-2007 oszczędności przekraczające 2,8 mld zł.

Rząd chce odejść od wszelkiej waloryzacji, wyłączając waloryzację emerytur i rent oraz płacy minimalnej. Jednocześnie w przypadku waloryzacji emerytur i rent, nie chce jej dokonywać corocznie, jak dotąd, ale tylko wtedy, gdy skumulowany wskaźnik wzrostu cen liczony od ostatniej waloryzacji przekroczy 5%.

Oszczędności z tego tytułu mają w latach 2004-2007 przekroczyć 10 mld zł, w tym 1.350 mln zł w 2004 roku i 4.007 mln zł w 2005 roku.

Rząd chce też wprowadzić 70-procentowy zasiłek chorobowy zamiast obecnego wynoszącego 80% płacy. Jednocześnie chce zrezygnować z bezpłatnego pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego.

W programie proponuje się także weryfikację osób z orzeczoną stałą niezdolnością do pracy, czyli tzw. rent stałych. Zdaniem wiceministra gospodarki i pracy Krzysztofa Patera weryfikacja ta może dotyczyć 480.000 osób i potrwa ok. dwa-trzy lata.

Skumulowany efekt oszczędności z tego tytułu ma przekroczyć 2,5 mld zł.

Rząd postuluje również zmiany w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), które doprowadzą do tego, by dotacja z budżetu na KRUS pokrywała jedynie świadczenia rolników z niskimi dochodami.

W latach 2005-2008 oszczędności na zasadach opłacania składek KRUS mają przynieść ok. 1,8 mld zł rocznie.

Decyzje o oszczędnościach w sferze socjalnej mają być podjęte po przeprowadzeniu do końca tego roku debaty publicznej, m.in. z partnerami społecznymi i ekspertami. (ISB)

pk/tom/kp

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>ISB:</b> rząd przedstawił plan cięć w sferze socjalnej