ISB: Strabag odwoła się od deczyji PPL do MI

Marek Druś
opublikowano: 19-07-2002, 14:33

Niemiecko-austriacka firma budowlana Strabag w przyszłym tygodniu odwoła się do ministra infrastruktury od decyzji dyrekcji Polskich Portów Lotniczych (PPL), która wybrała konsorcjum Budimeksu na zwycięzcę przetargu na rozbudowę lotniska Okęcie II, powiedział w piątek Jerzy Binkiewicz, dyrektor naczelny Strabaga.

Kontrakt na rozbudowę międzynarodowego lotniska Okęcie II jest wart 200 mln USD.

"Dotychczas nie odwoływaliśmy się od decyzji ponieważ nie otrzymaliśmy formalnej odpowiedzi od PPL na nasze zażalenie. Odwołanie do ministerstwa infrastruktury zamierzamy złożyć w przyszłym tygodniu gdyż taką drogę gwarantują nam warunki przetargu" - powiedział ISB Binkiewicz.

W piątek 19 lipca dyrektor PPL formalnie ogłosił, że konsorcjum Budimex, Ferrovial Agroman i Estudio Lamela zwyciężyło w przetargu na rozbudowę Okęcia. Stało się tak po odrzuceniu odwołań Strabaga i Hochtiefa od decyzji komisji przetargowej, która wybrała właśnie konsorcjum Budimeksu na budowę nowego terminala zwiększającego przepustowość lotniska o 6,5 mln pasażerów rocznie do 10 mln.

Obecnie Strabag chce, by specjalna komisja składająca się z osób nie związanych z przetargiem doprowadziła do powtórzenia drugiej części przetargu lub go całkowicie unieważniła.

Jeżeli zażalenie w ministerstwie struktury okaże się nieskuteczne, Binkiewicz zapowiedział wystąpienie na drogę sądową.

Strabag może domagać się od sądu odszkodowania za koszty poniesione w związku z udziałem w przetargu lub też wydania decyzji blokującej rozbudowę lotniska przez Budimex do czasu rozstrzygnięcia w postępowaniu sądowym słuszności decyzji komisji przetargowej.

Strabag wskazuje na liczne nieprawidłowości w czasie procedury przetargowej m.in. na fakt że w marcu tego roku czterech z czternastu członków komisji, którzy kwestionowali wybór Budimeksu na inwestora - zostało odwołanych z niewiadomych przyczyn.

Strabag uważa też m.in. że oferta Budimeksu miała zaniżoną cenę na tyle, że według Binkiewicza "za tę cenę praktycznie nie da się zbudować lotniska".

Strabag wskazuje ponadto na gorszą stronę merytoryczną oferty Budimeksu, powołując się na niezależne oceny wewnętrznych ekspertów PPL, których nazwisk nie podał do wiadomości publicznej.

Tymczasem PPL planuje podpisanie kontraktu z Budimeksem do końca września, a do czasu rozpoczęcia prac budowlanych na wiosnę 2003 roku powinny być wynegocjowane umowy na prace dodatkowe i zamienne. Według założeń, budowa powinna zostać ukończona najwcześniej w sierpniu 2003 roku, a najpóźniej w listopadzie 2003.

Budimex posiada 37% udziałów w konsorcjum z Ferrovialem. (ISB)

mor/mw

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>ISB:</b> Strabag odwoła się od deczyji PPL do MI