PAP: pracownicy WAGON SA wyszli na ulice

opublikowano: 18-08-2003, 10:59

Strajkujący od trzynastu dni pracownicy Fabryki Wagon SA w Ostrowie Wielkopolskim rozpoczęli w poniedziałek przed południem manifestację w centrum tej miejscowości. Przebiegająca przed tą firmą trasa krajowa nr 11 Poznań-Katowice została całkowicie zablokowana.

Manifestanci, z którymi jest m.in. prezydent miasta, domagają się przede wszystkim wdrożenia przez zarząd spółki programu restrukturyzacji polegającego na zmianie struktury własności akcji i doprowadzenia do ugody z wierzycielami. Żądają też wypłaty zaległych wynagrodzeń i uregulowania wszystkich innych zobowiązań finansowych wobec pracowników. Ostatnie pensje w kwotach 300-400 złotych wypłacono im w połowie czerwca.

Dwukrotne rozmowy związkowców z zarządem Wagonu nie przyniosły konkretnych rezultatów. Kolejne spotkanie kierownictwa spółki ma się odbyć w poniedziałek lub we wtorek. Od jego wyniku związkowcy uzależniają rozpoczęcie strajku głodowego.

Na czele pochodu strajkujący niosą zdjęcie prezesa firmy Mariana Preditisa z podpisem "Mafijny złodziej". Na innym transparencie widnieje twarz prezesa z napisem "On załatwił Fabrykę Wagon". "Chodźcie z nami", "Chcemy chleba", "Chcemy pracy" - takie okrzyki towarzyszą manifestacji.

Przed jej rozpoczęciem, odbyła się msza w intencji pracowników. Po jej zakończeniu Komitet Strajkowy poinformował załogę, że prezes Wagonu zamierza jeszcze w poniedziałek cofnąć wszystkie uprawnienia prokurentom spółki. "Prokurenci prowadzą negocjacje z Agencją Rozwoju Przemysłu (ARP) w sprawie pomocy finansowej i ich odwołanie będzie dla nas ciosem" – mówili związkowcy.

Manifestacja ma potrwać do godz. 12. Po jej zakończeniu, protestujący wrócą do zakładu i podzieleni na dwie 900-osobowe zmiany, będą rotacyjnie przebywać w spółce przez całą dobę.

Większościowy pakiet akcji Wagonu należy od 2001 r. do trzech spółek: Partner Marketing AG (30 proc.), Tatry Wagon AG (19,3 proc.) i Partners Group (3,56 proc.). Właścicielami pozostałych akcji są m.in. Skarb Państwa (25 proc.) i kilka NFI (7,7 proc.). Związkowcy twierdzą, że zadłużenie spółki wobec pracowników wynosi około 4 mln zł, a wobec wierzycieli sięga już 200 mln zł.

Wagon jest największą firmą w południowej Wielkopolsce. Pracuje tutaj około 2200 osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>PAP:</b> pracownicy WAGON SA wyszli na ulice