BAA zaakceptowało ofertę przejęcia przez Grupo Ferrovial

(Marek Druś)
opublikowano: 06-06-2006, 09:08
Obserwuj w MójPB:

BAA, największy na świecie operator portów lotniczych zaakceptował ofertę przejęcia złożoną przez konsorcjum, któremu przewodzi hiszpański koncern budowlany Grupo Ferrovial. Wartość brytyjskiej spółki oszacowano na 10,3 mld GBP.

BAA, największy na świecie operator portów lotniczych zaakceptował ofertę przejęcia złożoną przez konsorcjum, któremu przewodzi hiszpański koncern budowlany Grupo Ferrovial. Wartość brytyjskiej spółki oszacowano na 10,3 mld GBP. 

Grupo Ferrovial zaproponował 950,25 pensów za każdą akcję BAA. W zeszłym tygodniu operator siedmiu brytyjskich portów lotniczych, m.in. Heathrow, Gatwick i Stansted, odrzucił jego ofertę 900 pensów za akcję. Władze BAA sygnalizowały, że każda propozychja poniżej 940 pensów będzie uważana za zbyt niską.

W skład konsorcjum, oprócz Grupo Ferrovial, wchodzi kanadyjski fundusz emerytalny Caisse de Depot et Placement du Quebec i singapurski GIC Special Investments. 

W rywalizacji o przejęcie BAA uczestniczy także konsorcjum, na czele którego stoi Goldman Sachs. W maju zaproponowało ono 870 pensów za każdą akcję BAA. We wtorek rano amerykański bank poinformował, że konsorcjum podwyższyło ofertę do 955,25 pensów. Jego wycena uwzględnia zadeklarowana przez BAA dywidendę wysokości 15,25 pensów. Goldman Sachs wezwał akcjonariuszy brytyjskiej spółki do odrzucenia oferty Grupo Ferrovial. Regulator brytyjskiego rynku zdecydował niedawno, że konsorcjum Goldman Sachs ma czas na złożenie kolejnej oferty do 9 czerwca. Jeśli tego nie zrobi, kolejną będzie mogło złożyć za sześć miesięcy.

BAA jest właścicielem i operatorem portów lotniczych, które obsługują 63 proc. pasażerów podróżujących z i do Wielkiej Brytanii. Jest także właścicielem portu lotniczego w Budapeszcie.

MD, AP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane