Badanie: Ożywienie na rynku wtórnym

MAS
opublikowano: 05-04-2011, 00:00

Mieszkania na rynku wtórnym w Warszawie sprzedają się średnio w 86 dni — wynika z analiz agencji Metrohouse Partnerzy.

Po raz pierwszy od początku 2009 r. średni czas, w jakim się sprzedają mieszkania z drugiej ręki, spadł poniżej 90 dni. Lokale dwupokojowe stanowiły 44 proc. transakcji przeprowadzonych w styczniu i lutym przez pracowników agencji Metrohouse Partnerzy. To wynik porównywalny do średniej dla 2010 r., kiedy odsetek takich mieszkań w transakcjach wyniósł 45 proc. Biorąc pod uwagę rok budowy, wyraźnie przeważają dwie grupy mieszkań: w budynkach z lat 70. (wielka płyta) i wybudowanych po 2000 r. (po 38 proc.). Aż 81 proc. sprzedanych mieszkań kwalifikowało się do dopłat w ramach programu Rodzina na swoim.

— Być może informacja o rychłym wyeliminowaniu mieszkań z rynku wtórnego z programu dopłat do kredytów hipotecznych podziałała mobilizująco na nabywców — rozważa Mariusz Kania, prezes Metrohouse Partnerzy.

Jednocześnie warto zauważyć, że sprzedający są bardziej elastyczni, a kupującym łatwiej negocjować ceny. W analizowanych transakcjach wartość negocjacji utrzymywała się na średnim poziomie 2,3 proc. Najwyższe negocjacje — powyżej 5 proc. ceny ofertowej — dotyczyły prawie jednej piątej wszystkich transakcji.

— Nie możemy mówić o wyraźnej dominancie określonego typu mieszkań w transakcjach o wysokim stopniu negocjacji ceny, choć w większości największe możliwości negocjacyjne były przy lokalach o metrażu większym niż 50 mkw. — wyjaśnia Mariusz Kania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAS

Polecane