Bakala przetrze naszym kopalniom szlak na GPW

Anna Pronińska
opublikowano: 24-04-2008, 00:00

Czeski producent węgla kamiennego wyda w Polsce miliardy i zapowiada udział w konsolidacji sektora.

Czeski producent węgla kamiennego wyda w Polsce miliardy i zapowiada udział w konsolidacji sektora.

New World Resources (NWR), holding kontrolowany przez milionera Zdenka Bakalę, który 14 maja zadebiutuje na warszawskim parkiecie, a kilka dni wcześniej w Londynie i Pradze, ma ambitne plany dla polskich kopalń Dębieńsko i Morcinek.

— Koszt wybudowania nowej kopalni w miejscu zamkniętej kopalni Dębieńsko wyniesie 600-800 mln EUR (2,04-2,72 mld zł). Powstanie tam nawet 3 tys. miejsc pracy. Będzie to pierwszy w Polsce prywatny projekt nastawiony na wydobycie węgla na taką skalę — mówi Zdenek Bakala, wiceprezes NWR.

Jasno widzi

Według szacunków spółki, wydobycie ma sięgnąć 4 mln ton rocznie. Pieniądze na projekty będą pochodzić z giełdy. Wartość całej oferty opiewa na 1,1 mld GBP (4,66 mld zł) z debiutu.

Nie wiadomo jeszcze, ile wyniosą nakłady na kopalnię Morcinek, ponieważ prace nad tym projektem są na początkowym etapie. Zdenek Bakala zapowiada jednak, że w ciągu dwóch lat NWR zainwestuje „kilkaset milionów euro” w wyposażenie kopalń w nowe technologie.

— Jasno widzę przyszłość tej branży w Polsce, choć wiem, że wymaga ona restrukturyzacji — dodaje Zdenek Bakala.

NWR rozważa też kolejne inwestycje i akwizycje, ale na razie nie mówi o szczegółach. Czesi zgłaszają za to chęć uczestnictwa w prywatyzacji branży w Polsce i na Ukrainie.

Nie dziwi to Wojciecha Szymona Kowalskiego z Biura Analiz i Koniunktur WS Kowalski.

— Będzie ich na to stać. Z punktu widzenia rynku najlepsze byłyby zakupy spółek poprzez giełdę ze względu na przejrzystość transakcji — mówi analityk.

Wstyd dla Polski

Według ekspertów branży, Czesi nie tylko udowadniają, że na kopalniach w Polsce można zarabiać. Dają też nadzieję na wzmożoną aktywność resortów przy prywatyzacji.

— To, że Czesi będą pierwszymi emitentami z branży górniczej na GPW, uważam za porażkę naszych urzędników. To wstyd, że nas ubiegli. My też mieliśmy możliwość wprowadzenia spółek węglowych na GPW, ale dotąd to się nie udało. Przez politykę — mówi Wojciech Szymon Kowalski.

Jednym z pierwszych holdingów węglowych, które w najbliższej przyszłości mogą pojawić się na parkiecie, jest m.in. Katowicki Holding Węglowy (KHW).

— To nie jest wyścig. Wolimy dobrze się przygotować, dlatego postępujemy zgodnie ze strategią rządową, w której jedną z opcji jest prywatyzacja przez giełdę — zapewnia Ryszard Fedorowski, rzecznik KHW.

NWR zaoferuje 83 mln akcji. Widełki cenowe wynoszą 10,75-13,25 GBP (45,58-56,18 zł). To będzie największa oferta publiczna w historii czeskiej giełdy. Kapitalizacja NWR może wynieść 2,8-3,5 mld GBP. Na warszawskim parkiecie NWR dałoby to 12. pozycję i możliwość wejścia do WIG20.

Grupa Zdenka Bakali miała w 2007 r. 1,3 mld EUR przychodów i 196 mln EUR zysku netto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Bakala przetrze naszym kopalniom szlak na GPW