Czytasz dzięki

Balice chcą być większe

Magdalena Brzózka
opublikowano: 27-05-2009, 00:00

Władze krakowskiego lotniska nie wstrzymują inwestycji. W trzy lata wydadzą 800 mln zł.

Władze krakowskiego lotniska nie wstrzymują inwestycji. W trzy lata wydadzą 800 mln zł.

Kryzys szczególnie dotkliwie daje się we znaki branży lotniczej, czego dowodem jest krakowskie lotnisko Balice. W pierwszym kwartale zanotowało około 10-procentowy spadek liczby pasażerów. Mimo to jego władze nie rezygnują z zaplanowanych wcześniej inwestycji.

— W ciągu trzech lat wydamy na projekty związane z rozwojem lotniska 800 mln zł — mówi Jan Pamuła, prezes portu lotniczego Kraków- -Balice.

W trzy lata spółka rozbuduje terminal, dzięki czemu lotnisko będzie mogło obsługiwać 7,5 mln pasażerów rocznie (obecnie korzysta z niego 3,5 mln). Planuje też budowę dwóch hoteli oraz zakończenie budowy wielopoziomowego parkingu. Połowa pieniędzy ma pochodzić z kredytów, firma liczy też na dotacje unijne (stara się o 300-400 mln zł).

W związku ze słabą koniunkturą spółka zarządzająca balickim lotniskiem spodziewa się w tym roku gorszych wyników niż przed rokiem. Zarząd szacuje, że uzyska około 130 mln zł przychodów ze sprzedaży (138 mln zł rok wcześniej) oraz 43,5 mln zł zysku netto (53,5 mln zł).

— Wyniki w tym roku będą słabsze m.in. dlatego, że obniżymy opłaty lotniskowe, by zatrzymać przewoźników i pozyskać nowych — mówi Jan Pamuła.

Krakowskie lotnisko w czerwcu uruchomi dziewięć nowych połączeń, m.in. do Aten, Berlina i Kopenhagi. Pracuje również nad rozwinięciem oferty lotów czarterowych.

Większościowy udziałowiec krakowskiego lotniska to PP Porty Lotnicze (76,2 proc.), 22,7 proc. należy do województwa małopolskiego, a reszta do gmin Kraków i Zabierzów.

— Bardzo nam ciąży fakt, że większościowy udział ma państwowa firma. Wierzę, że ta sytuacja się zmieni, bo ustawa jest już przygotowywana. W przyszłości biorę pod uwagę dopuszczenie do spółki inwestora finansowego, który będzie posiadał znaczny pakiet, choć nie większościowy — mówi prezes portu lotniczego Kraków-Balice.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Brzózka

Polecane