Bank Anglii może obniżyć w czwartek stopy

opublikowano: 13-07-2016, 19:48
Obserwuj w MójPB:

Po raz pierwszy od ponad siedmiu lat Bank Anglii może obniżyć w czwartek stopy procentowe.

W środę rozpoczęło się posiedzenie Komitetu Polityki Monetarnej Banku Anglii. Przeważa opinia, że w czwartek ogłosi on obniżkę stóp procentowych o 25 pkt bazowych do 0,25 proc. Ostatnia obniżka wydarzyła się w marcu 2009 roku kiedy Bank Anglii obciął główną stopę o 50 pkt bazowych do 0,5 proc.

Przyczyną obecnej obniżki jest Brexit. Szef Banku Anglii, Mark Carney, zasygnalizował taką decyzję tydzień po głosowaniu 23 czerwca. Ekonomiści ostrzegali, że skutkiem Brexitu może być recesja w Wielkiej Brytanii.  

- Widzimy 60 proc. szansy że liczący dziewięciu członków KPM będzie głosował za cięciem stopy. Jeśli tak się stanie, o 25 pkt – powiedział Kallum Pickering, ekonomista w Berenberg.

Podkreślił, że z powodu planowanej na sierpień publikacji prognoz Banku Anglii dotyczących wzrostu i inflacji możliwe jest wstrzymanie się z decyzją do tego czasu.

- Jest szansa, że KPM wstrzyma się obecnie i zamiast obniżki wyśle mocny gołębi sygnał, że poluzuje politykę monetarną trzy tygodnie później po sierpniowym raporcie o inflacji – powiedział Pickering.

Carney sygnalizował możliwość luzowania w sierpniu bez obniżania stóp. Może to polegać na ponownym uruchomieniu ilościowego luzowania polityki pieniężnej, na które Bank Anglii zdecydował się w 2009 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane