Bank Anglii nie zmienił stóp procentowych

Marek Druś, Przemysław Barankiewicz
opublikowano: 05-12-2001, 13:00

LONDYN (Reuters) - Zgodnie z oczekiwaniami analityków na środowym posiedzeniu Bank Anglii nie zmienił oprocentowania kredytów, ponieważ popyt ze strony brytyjskich konsumentów nie słabnie mimo spowolnienia światowej gospodarki.

Główna stopa repo pozostała na poziomie 4,0 procent co oznacza że oprocentowanie kredytów jest najniższe od 37 lat. W tym roku rada Banku Anglii już siedmiokrotnie obniżała koszty pieniądza.

Według ostatnich danych Konfederacji Brytyjskiego Przemysłu sprzedaż detaliczna w listopadzie nadal rosła w szybkim tempie, co dobrze wróży zbliżającemu się okresowi zakupów przedświątecznych.

Dobrze ma się również rynek nieruchomości będący swego rodzaju barometrem kondycji brytyjskiej gospodarki. Po spadku cen w październiku, domy zdrożały w listopadzie o 0,7 procent i były o 12,8 procent wyższe niż rok wcześniej.

W ubiegłym miesiącu wzrósł również wskaźnik aktywności w brytyjskim sektorze usług, który spadał od czerwca. Sektor usług odpowiada za dwie trzecie produktu krajowego Wielkiej Brytanii.

Jednak zdaniem analityków seria obniżek stóp jeszcze się nie skończyła, ponieważ rosnące bezrobocie może w nadchodzących tygodniach wpłynąć na spadek zaufania brytyjskich konsumentów.

W październiku stopa bezrobocia wzrosła po raz pierwszy od roku do 3,2 procent z 3,1 procent we wrześniu. Kolejne spółki zapowiadają zwolnienia. W tym tygodniu British Telecom poinformował, że zredukuje zatrudnienie o 13.000 osób.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Przemysław Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bank Anglii nie zmienił stóp procentowych