Bank Grecji ostrzega przed Grexitem

Grecki bank centralny ostrzega, że kraj wejdzie na „bolesną ścieżkę” ku bankructwu i wyjściu ze strefy euro, jeśli rząd i jego międzynarodowi wierzyciele nie osiągną porozumienia w umowie pomoc-za-reformy, informuje Reuters.

Bank ostrzega również, że kraju grozi nasilenie recesji. Grecka gospodarka zaczęła ponownie rosnąc w minionym roku, jednak już w pierwszym kwartale 2015 r. skurczyła się ponownie o 0,2 proc. w ujęciu rocznym.

Trwający kryzys przełożył się na odpływ depozytów bankowych o łącznej wartości 30 mld EUR i to tylko w okresie październik-kwiecień.

Do końca miesiąca Ateny mają spłacić Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu transzę w wysokości 1,6 mld EUR, do tego czasu też Grecja musi porozumieć się z wierzycielami.

- Brak porozumienia oznaczałby początek bolesnej drogi, która najpierw doprowadziłaby do bankructwa Grecji, a ostatecznie do wyjścia kraju ze strefy euro i najprawdopodobniej również z Unii Europejskiej. (…) Zawarcie porozumienia z naszymi partnerami jest historycznym imperatywem, na którego zignorowanie nas nie stać – napisał Bank Grecji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Bank Grecji ostrzega przed Grexitem