Czytasz dzięki

Bank Handlowy podał wstępne wyniki za 2019 r.

opublikowano: 13-02-2020, 07:22

W 2019 r. Bank Handlowy osiągnął 486,5 mln zł skonsolidowanego zysku netto, o 24 proc. mniej niż rok wcześniej, wynika ze wstępnych danych.

Jak zaznaczono, na spadek zysku netto wpłynęły pozycje nadzwyczajne związane z wyższymi odpisami netto w segmencie Bankowości Instytucjonalnej (bank utworzył 238 mln zł odpisów netto w 2019 r., m.in. na ZM Kania; w 2018 r. odpisy wyniosły 63,5 mln zł) oraz wzrost opłat na fundusz przymusowej restrukturyzacji w ramach Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Bank Handlowy, kierowany przez Sławomira Sikorę, w drugim kwartale odpisał 53 mln zł z tytułu ekspozycji na ZM Kania. Teraz odpisał 54 mln zł na Elektrobudowę.
Zobacz więcej

Drugi problem

Bank Handlowy, kierowany przez Sławomira Sikorę, w drugim kwartale odpisał 53 mln zł z tytułu ekspozycji na ZM Kania. Teraz odpisał 54 mln zł na Elektrobudowę. Fot. Marek Wiśniewski

Oczekiwania jedenastu biur maklerskich co do zysku netto za czwarty kwartał wahały się od 161,1 mln zł do 178,5 mln zł (według PAP Biznes).

Przychody banku wzrosły o 2,6 proc. do 2,2 mld zł, glównie dzięki wyższemu wynikowi odsetkowemu (+4,2 proc.) i prowizyjnemu (+2,7 proc.). 

W bankowości instytucjonalnej dynamika kredytów wyniosła 11 proc. r/r. W segmencie bankowosci detalicznej depozyty klientów wzrosły o 13 proc. r/r. 

"Powyższy wzrost wolumenów biznesowych został osiągnięty przy kontynuacji polityki dyscypliny kosztowej. Po wyłączeniu wyższej opłaty na fundusz przymusowej restrukturyzacji w BFG, koszty operacyjne nieznacznie spadły o 0,9 proc. r/r" - zaznaczono. 

Bank w ciągu roku zmniejszył zatrudnienie o 6 proc. do 3,07 tys. osób.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane